سه شنبه, 14 شهریور 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

آزمون مهم قیمت دلار/ محدوده حصر قیمت سکه

۵:۵۶ ب٫ظ, ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

به گزارش اقتصاد آزاد هفته آینده جلسه شورای حکام است که مهم ترین آزمون دلار در مواجهه با یک بزنگاه سیاسی است.مهم ترین نکته مثبت گزارش کاهش سرعت غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصد توسط ایران بود که به نظر می رسد گام مهمی در جهت مدیریت تنش میان ایران و ایالات متحده باشد، در نقطه مقابل، در این گزارش اعلام شد که ایران از نصب دوربین های بیشتر نظارتی توسط آژانس خودداری کرده و صدور روادید برای بازرسان آژانس انرژی اتمی به مشکل خورده است

روز قبل در حالیکه انتظار رکود در بازار سرمایه در میان تحلیل تحلیلگران فراگیر شده بود بازار سرمایه با افزایش استقبال و تقاضای خرید مواجه شد.

پیشتر دردیدبان بررسی شده بود که با تغییر نرخ خوراک پتروشیمی ها نرخ دلار پتروشیمی ها در محدوده ۳۸ هزار تومان محاسبه می شود و این گمانه زنی بالا رفته است که احتمالا نرخ تسعیر ارز افزایش پیدا کند ، در روز قبل در حالیکه تصور می شد کاهش تقاضا شاخص کل را مجبور به عقب نشینی کند، بازار سرمایه سبز پوش شد و در ادامه خبر افزایش نرخ تسعیر شرکت های پالایشی و پتروشیمی به ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان مطرح شد. در معاملات سهام آینده شرکت خریداری می شود شاخص پتروشیمی هم مدت هاست که در تعیین جهت حرکت شاخص کل نقش مهمی ایفا می کند، اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی ها و افزایش نرخ تسعیر دلار این شرکت ها، باعث بهبود درآمد شرکت ها در آینده می‌شود، بهبود انتظارات از بهبود درآمد شرکت نسبت قیمت به سودآوری شرکت ها را تعدیل می کند که در نهایت باعث افزایش تقاضا سهام و رشد قیمت در بازار سرمایه میشود. در چنین شرایطی انتظار می رود شاخص کل بتواند خود را به مقاومت دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد برساند که مقاومت کوتاه مدت شاخص کل در کوتاه مدت است و پس از آن مقاومت محدوده دو‌میلیون و ۲۲۰ هزار واحد مهم ترین مقاومت شاخص کل خواهد بود. در غیر اینصورت حمایت دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی ایستگاه توقف شاخص کل در صورت اصلاح و عقبگرد قیمتی است.

بزنگاه سیاسی مهم دلار
روز قبل بازار ارز و سکه پس از برخورد به مقاومت های مهم دچار سرگیجه شد، به همین خاطر در حالیکه دلار تهران اندکی بالا رفت نرخ درهم و سکه عقب نشینی کرد و کاهشی شد.

ناصر کنعانی اعلام کرد که سند سپتامبر سند جدیدی نیست و همان روند مذاکرات ایران و گروه ۴ به اضافه یک است، همچنین در حالیکه ایران آماده بازگشت به برجام است طرف آمریکایی در بازگشت به توافق هسته ای برجام کوتاهی می کند، این صحبت ها در ابتدا انتظارات کاهشی در بازار ارز را متوقف کرد ولی در ادامه خبر افزایش نرخ تسعیر ارز شرکت های بورسی، انتظارات را از بهبود درآمد شرکت های بورسی بالا برد که منجر به افزایش عرضه دلار حاصل از بهبود در آمدهای شرکت ها میشود، افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها پیش‌از این باعث شده بود که پیش بینی ها از کاهشی شدن درآمد شرکت های پتروشیمی این فرضیه را تقویت کند که احتمالا بازار ساز با کاهش درآمد و عرضه ارز شرکت های پتروشیمی در تامین ارز دچار مشکلاتی بشود، حالا با معکوس شدن این جریان انتظارات از بهبود وضعیت ارزی دولت تقویت می شود که می تواند دست بازار ساز را در کنترل بازار ارز بازتر کند.

گزارش ناظر هسته ای سازمان ملل هم در روز قبل بیم و ‌ امیدهایی داشت، مهم ترین نکته مثبت گزارش کاهش سرعت غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصد توسط ایران بود که به نظر می رسد گام مهمی در جهت مدیریت تنش میان ایران و ایالات متحده باشد، در نقطه مقابل، در این گزارش اعلام شد که ایران از نصب دوربین های بیشتر نظارتی توسط آژانس خودداری کرده و صدور روادید برای بازرسان آژانس انرژی اتمی به مشکل خورده است، هفته آینده جلسه شورای حکام است که مهم ترین آزمون دلار در مواجهه با یک بزنگاه سیاسی مهم است، هرچند روند اخبار تا کنون نتیجه این اجلاس را مشخص نکرده و پیش‌بینی آن را سخت تر کرده است ولی نتیجه مثبت این جلسه می تواند محدوده کف قیمتی دلار را مشخص کند،در صورتی هم که گزارش آژانس و نتیجه جلسه شورای حکام به کام افزایشی های بازار ارز باشد قدرت افزایشی های بازار ارز به سنجش گذاشته میشود.

از نظر تکنیکالی حمایت دلار تهران بالاتر آمده است و نیمه کانال ۴۹ هزار تومان می تواند به عنوان مانعی در برابر کاهش قیمت دلار عمل کند ولی در نقطه مقابل مقاومت محدوده ۵۰ هزار تومانی مقاومت مهم دلار در برابر نیروهای افزایشی است.

محدوده حصر سکه امامی
انتظارات از رشد اونس طلا تقویت شده است و پیش بینی ها از توقف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در این ماه موجب شده تا انتظارات افزایشی از اونس طلای جهانی تقویت شود. در حالیکه اونس طلا در محدوده ۱۹۳۵ دلاری قرار دارد حباب سکه در کانال ۱۹ درصدی است.

سکه امامی در حال حاضر در نیمه اول کانال ۲۸ میلیون تومانی محصور شده است و مهم ترین مقاومت پیش روی آن محدوده ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می باشد، حمایت روانی ۲۸ میلیون تومان نیز به عنوان حمایت روانی سکه امامی در مسیر کاهشی قرار دارد.

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.