سه شنبه, 9 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

ارائه 6 راهکار برای اعتماد سازی در مدیریت منابع و بازار سرمایه

۴:۱۱ ب٫ظ, ۹ شهریور ۱۴۰۰

ارائه 6 راهکار برای اعتماد سازی در مدیریت منابع و بازار سرمایه
یک کارشناس بازار سرمایه، 6 راهکار پیشنهاد کرد که می‌تواند در پیشبرد هدف متعالی «اعتمادسازی» به مدیریت منابع راهگشا باشد.

امیر هوشمند کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی نوشت: رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار اعضای دولت با تأکید بر لزوم استفاده کامل دولت از هر ساعت فرصت گذران خدمت به مردم، تمرکز دولت بر بازسازی «انقلابی، عقلانی و خردمندانه» در همه عرصه‌های مدیریتی کشور را ضروری خواندند و با اشاره به اولویت مسائل اقتصادی، نکات و توصیه‌های مهمی را درباره «مردمی بودن»، «عدالت‌ورزی»‌، «فسادستیزی»، «احیای امید و اعتماد مردم» و «انسجام و اقتدار» و «اشراف دولت» بیان کردند.

با توجه به فرمایش اخیر معظم له به نظر می‌رسد، خط مقدم جبهه تحقق این راهبرد، وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

چرا که راهبردهای انگیزشی مربوط به نظام مالیاتی هوشمند، اصلاح قوانین حاکمیت شرکتی در رفتارهای بورسی، جلوگیری از ناعدالتی ها در بازار سرمایه و نقش حمایتی حقوقی‌ها برای توسعه بازار سهام در همین وزارت خانه طراحی می‌شود.

از سوی دیگر ساختار حاکم بر نظام تامین مالی در کشور همواره بانک محور بوده است که سبب شده نظام پولی در کشور به واسطه تقاضای روز افزون با بحران مدیریت نقدینگی و منابع مواجه باشد.

هرچند که در ابتدای دولت یازدهم اقداماتی در جهت تقویت بازار سرمایه صورت گرفت، اما مسائل رخ داده در دولت دوازدهم بر بانک محور ماندن ساختار اقتصادی در کشور تاکید کرد و به واسطه ناتوانی نظام بانکی در برآوردن انتظارات سپرده‌گذاران منابع بانکی به سمت بازارهای جایگزین هدایت شد. در این شرایط، نظام بانکی در مواجه با سیل تقاضای برآورده نشده و ناتوان از برآورد این انتظارات باقی ماند.

مطالعات انجام شده در زمینه بازار پول و سرمایه کشور نشان می‌دهد که بخش مالی کشور توسعه نیافته می‌باشد و نمی‌تواند وظیفه انتقال وجوه از بخش‌های دارای مازاد نقدینگی را به بخش‌های تولیدی و صنعتی به خوبی انجام دهد. برخی از صاحبنظران اقتصادی بر این باورند که علت اصلی چنین وضعیتی و مشکلات عدیده در تأمین مالی سرمایه ، فقدان نوآوری‌های مالی و عدم استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی به شمار می‌رود.

بازار سرمایه به عنوان یکی از ابزارهای تامین مالی همیشه مورد توجه دولتها بوده است و نگاه تیم اقتصادی دولت نیز به بازار سرمایه و اهمیت آن در برنامه‌های پیشنهادی وزیر اقتصاد نمایان است. رئوس برنامه‌هایی که با محوریت تامین مالی بخش غیردولتی مطرح شده است، اهمیت ویژه ای دارد.

از همین رو به نظر می رسد «اعتمادسازی» کلید واژه ای است که سکاندار اقتصادی دولت در همه ابعاد دستگاه های اجرایی زیرمجموعه باید به عنوان یک استراتژی قرار دهد.

این ره آورد می‌تواند سبب گسترش حوزه نفوذ و گستره فعالیت متشکل و بازار قانونمند سرمایه در ایران شود و همچنین اهرمی باشد، بر کاهش فشار تقاضا بر منابع مالی در بازار پولی که خود مهم ترین ره گذر برای نجات نظام پولی از بحران تقاضاهای موجود در کشور باشد که در نهایت می تواند به بهره مند سازی بخش های تولیدی و صنعتی از منابع حاصل از تجهیز بازار سرمایه باشد.

در همین راستا 6 راهکار می‌تواند در پیشبرد هدف متعالی «اعتمادسازی» به مدیریت منابع راهگشا باشد.

1- تنوع بخشی ابزاری در بازار متشکل سرمایه ایران و بهره گیری از انواع ابزارهای مالی

2- اصلاح ساختار بازار سرمایه و تعیین چارچوب قانونی مناسب به منظور شفاف سازی نظام پولی و مالی

3- تدوین مقررات شفاف کننده وضعیت شرکت های سرمایه گذاری از بعد تنظیم و نظارت و قاعده‌مند کردن عملکرد آنها در حوزه سرمایه‌گذاری

4- فراهم آوردن امکان جذب منابع مالی بین‌المللی برای سرمایه‌گذاران ایرانی

5- ارتقا قوانین مربوط به مبادلات ارزی و بورس اسعار در بازار سرمایه

6-و در نهایت ارتقا بازارهای فرعی و بورس کالا و گستره ی سطح پوشش جغرافیایی آنها

به نظر می‌رسد تحقق این راهبرد شش گانه است که وزیر محترم اقتصاد می‌تواند به راهبرد اعلامی از سوی مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشاند. چراکه یک قاعده پذیرفته شده است که بحران مالی زمانی رخ می دهد که بازارهای مالی مسائل مربوط به خطر اخلاقی و گزینش نامناسب را به درستی درک نکرده و بازار نتواند به شیوه ای کارا پس اندازهای خرد را به سوی بنگاه ها به منظور سرمایه گذاری سوق دهد، پس اندازهایی که تنها در سایه‌ی «اعتماد» است که می تواند از نقش تخریبی به قالبی سازنده تبدیل شود.

به نظر می رسد تحقق موارد فوق الذکر و همچنین افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی تولید با توسعه بازار بدهی، متنوع‌سازی ابزارها و محصولات مالی در بازار سرمایه، تسهیل ورود شرکت‌ها به بازار سهام، کاهش هزینه انتشار اوراق با تسهیل مقررات مربوطه، لغو انحصارات و تسهیل مجوزدهی در ارائه خدمات مرتبط با بازار سرمایه مانند سبدگردانی، و کارگزاری و اصلاح نظام حکمرانی شرکتی به منظور مدیریت تعارض منافع میان سهامداران عمده و خرد و ارائه مشوق برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم مردم در بازار سرمایه رئوس برنامه های کلی وزارت اقتصاد برای رونق بازار سرمایه است.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *