یکشنبه, 28 اسفند 1401

اخبار روز

ما را دنبال کنید

استقبال اقتصادهای توسعه یافته از ریزش قیمت نفت

۱۰:۲۹ ق٫ظ, ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از ایسنا، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی با بالا بردن پیش بینی های رشد اقتصاد جهانی برای امسال و سال آینده، اعلام کرد: نشانه‌هایی از بهبود اندک اقتصاد جهانی به لطف کاهش قیمت های انرژی و مواد غذایی در ابتدای سال ۲۰۲۳ نمایان شده است.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اکنون نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ را ۲.۶ درصد پیش‌بینی می‌کند که بالاتر از برآورد قبلی ۲.۲ درصد در نوامبر است و همچنین نرخ رشد سال ۲۰۲۴ را ۲.۹ درصد برآورد می‌کند که ۰.۲ درصد در مقایسه با نرخ پیش بینی شده در نوامبر بالاتر است.

با وجود انتظار برای نرخ رشد اقتصادی بالاتر، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی خاطر نشان کرد که روند احیا، همچنان شکننده مانده و ریسک ها و مخاطرات به سمت نزولی تمایل دارند. بهبود چشم انداز همچنان شکننده است. ریسک ها و مخاطرات تا حدودی متوازن تر شدند اما به سمت نزول متمایل مانده اند. ابهامات نسبت به روند جنگ در اوکراین و تبعات گسترده آن، مایه نگرانی اصلی است. بعلاوه، ارزیابی تاثیر افزایش نرخ های بهره دشوار است و می‌تواند آسیب پذیری های مالی در برابر بدهی بالا و ارزش دارایی ها و همچنین در بخش‌های خاصی بازار مالی را نمایان کند. فشار ها در بازارهای انرژی جهانی ممکن است همچنین دوباره ظاهر شده و به تجدید افزایش قیمت و تورم بالا منتهی شود.

با این حال، این سازمان خاطرنشان کرد که کاهش قیمت های انرژی و مواد غذایی، یک عامل اصلی در بهبود فعالیت اقتصادی و اطمینان در اوایل سال ۲۰۲۳ بود.

در گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی آمده است: هر چند سطح قیمت ها در مقایسه با سطح پیش از جنگ نسبتا بالا هستند، اما سطوح فعلی قیمت ها، قدرت خرید اکثر شرکت ها و خانوارها را افزایش داده و به کمتر شدن نرخ تورم مبنا، کمک می کند. بازگشایی زودتر از حد انتظار چین همچنین تاثیر مثبتی بر فعالیت جهانی خواهد داشت و فشار زنجیره تامین را کاهش داده و گردشگری بین المللی را تقویت می کند.

آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود بازگشایی چین، محرک رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳ باشد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود از بازار نفت، پیش بینی کرد بازار نفت از مازاد عرضه در نیمه اول سال ۲۰۲۳، به کمبود عرضه در نیمه دوم سال تغییر وضعیت پیدا خواهد کرد. بهبود اقتصادی در چین، تقاضای جهانی برای نفت را به رکورد بالایی می رساند.

بهای معاملات نفت برنت روز جمعه با یک دلار و ۷۳ سنت معادل ۲.۳ درصد کاهش، در ۷۲ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۶۱ سنت معادل ۲.۴ درصد کاهش، در ۶۶ دلار و ۷۴ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت برنت هفته گذشته حدود ۱۲ درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش هفتگی از دسامبر بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت ۱۳ درصد از قیمت نهایی جمعه گذشته سقوط کرد که بزرگترین کاهش هفتگی از آوریل گذشته بود.

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *