دوشنبه, 8 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

بازار ارز در آستانه تغییر جهت

۸:۴۶ ق٫ظ, ۸ شهریور ۱۴۰۰

وعده ارزی روز گذشته رئیسی از دید معامله گران نشان می دهد او در همین ابتدای کار در حال ریسک است. ریسک بزرگی که اگر جواب دهد می تواند اعتماد به سخنان رئیس دولت را بالا ببرد

بازار ارز در روز گذشته کار خود را با ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان شروع کرد و در ساعت ۱۷ به میانه کانال ۲۷ هزار تومان رسید. روز یک شنبه بازار نشان داد عامل مسلط و اصلی که انتظارات را تعیین می‌کند برجام است. چرا که مخابره یک خبر غیررسمی در کانال‌های دلاری در رابطه با برجام که نوید سیگنال مثبت آمریکا به شروع مذاکرات را می‌داد حجم فروش در بازار را افزایش داد. اثر این خبر تا حدی بود که نه‌ تنها دلار ۲۸ هزار تومان را از دست داد بلکه تا میانه کانال ۲۷ هزار تومان عقب نشست. نکته دیگری که افزایش حجم فروش را تایید می‌کند، این بود که از عمق و حجم معاملات کاسته نشده است.

البته برخی از معامله‌گران با خرید دلار در نقاط پایین‌ زمان کاهشی شدن بازار، به دنبال فرصتی برای نوسان‌گیری هستند و معتقدند که از آن‌جایی که خبر غیررسمی بوده، بازار دوباره می‌تواند برگردد.

همچنین با وجود بازگشایی بازار ارز در افغانستان به نظر می‌آید هنوز ارزآوری از هرات از سر گرفته نشده است. چند تن از معامله گران مدعی بودند ارزآوری از هرات آغاز شده، اما امکان تایید این ادعا به صورت رسمی فراهم نشد. با این حال اثر مثبت خبر غیر رسمی فعال شدن بازار هرات نیز نشان می‌دهد اخبار بازار هرات پس از برجام در درجه دوم اهمیت برای معامله گران دلار قرار دارد.

در جلسه ستاد اقتصادی، رییس دولت دستوراقدامات فوری و سازمان‌یافته برای کنترل بازار ارز و تورم داده، که این دستور برخی از دارندگان دلار و معامله‌گران غیرحرفه‌ای را به این فکر واداشته که دولت طی روزهای آتی اقدام به ارزپاشی سنگین در بازار کند.

معامله گران برای روزهای آتی با توجه به این تصمیم دو حالت را متصور هستند اگر ارزپاشی همراه با اخبار مثبت دیگر باشد و انتظارات منفی در بازار ارز را تسکین دهد جهت بازار به طور کلی تعویض می شود. اما اگر اخبار واقعی مثبت در خصوص برجام رنگ واقعیت نگیرد بار دیگر سمت تقاضا بر عرضه غلبه می‌کند. و امکان دارد نوسان قیمت بالا رود.از دید آنها سخنان رئیسی به منزله یک ریسک اعتباری است زیرا اگر زمینه کاهش قیمت ها فراهم شود بازار جدی تر مواضع او را دنبال می کند و اگر تعدیل نوسان ممکن نشود در همین ابتدای کار رئیس دولت با ریسک شهرت روبرو می شود.

برخی از معامله گران با تاکید بر سخنان و وعده های ارزی رئیس دولت تاکید داشتند او باید احتیاط کند و در مواجهه با بازار این گونه قاطع موضع نگیرد اما برخی دیگر اعتقاد داشتند سیاست گذار برای تعدیل نوسان نیازمند ریسک است و اگر ریسک جواب دهد دولت در همین ابتدای کار می تواند قدرت علامتی خود به بازار ارز را تقویت کند. در مجموع بازار روز گذشته پس از برجام و هرات سخنان رئیسی را جدی گرفته بود. اما فضای دو دلی به جهت نحوه واکنش به چشم می خورد. معامله گران به انتظار نشسته اند تا روند روزهای آتی را واضح لمس کنند.از دید آنان ابراهیم رئیسی در همین ابتدای کار در حال ریسک است. ریسک بزرگی که اگر جواب دهد می تواند اعتماد به سخنان رئیس دولت را بالا ببرد و اگر جواب ندهد معکوس آن ممکن است رخ دهد. پس برای یک یا دو روز دندان روی جگر می گذارند.

در سمت رسمی بازار نیز نرخ نسبت به دیروز کاهش نزدیک به ۵۰۰ تومانی را داشت و به ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. در معاملات پشت خطی امشب نیز کاهش نرخ ادامه داشت و به زیر سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان رفت.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *