جمعه, 2 مهر 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

بهترین راهکار برای دوری از نوسانات بورس

۱۱:۱۴ ق٫ظ, ۲ مهر ۱۴۰۰
پیش بینی بورس

بازار‌های مالی در دهه‌های اخیر با تحولات چشم گیری مواجه شده‌اند. با پیدایش واسطه‌های مالی و ابزار‌های مالی جدید به‌تدریج از نقش انحصاری واسطه‌های مالی خاص و به ویژه بانک‌ها تا حدودی کاسته شده است و جایگاهی خاص برای واسطه هایی چون صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و شرکت‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه‌ متغیر، بازشده است.

به‌عبارت‌دیگر بسیاری از مشتریان بانکی با پذیرش ریسک بیشتر به‌جای آنکه صرفاً̋ سپرده‌گذار بوده و به سود کم بانکی اکتفا نمایند تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار از طریق چنین واسطه‌هایی برای کسب سود بیشتر و با ریسک بالاتر پیدا نموده‌اند. نقش شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از این جهت حائز اهمیت است که خود به‌عنوان یک مدیر سبد دارایی برای سرمایه‌گذاران عمل می‌کنند.

دنیای توسعه یافته بازارسرمایه اکنون مسیر خود را طی می‌کند و این مسیری که در دنیا طی شده را ما باید از نظر اسلامی طی کنیم و همان مسیر را ادامه دهیم. همانند اتفاقی که برای صکوک افتاد و اکنون اوراق شرکت‌ها و شهرداری‌ها بر پایه صکوک است، بازارها در دنیا برای تامین مالی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری یک مسیر مشخص را طی کرده‌اند و ما نیز باید این مسیر را ادامه دهیم.

اساسا بازار سرمایه برای تأمین مالی شرکت‌ها تشکیل شده است نه جهت معاملات عادی، بلکه معامله برای کمک به بازار اولیه است. ما در تامین مالی تا حدودی خوب پیش رفته‌ایم اما جای پیشرفت هم داریم، بطور مثال ما باید صندوق‌های سهامی شرکت‌های خصوصی و صندق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز را برای تامین مالی شرکت‌ها توسعه دهیم.

هرکدام از این ابزار‌ها بخشی از نیاز مالی شرکت‌ها را تامین می‌کند بطور مثال صکوک آن بخشی تامین مالی از طریق اوراق با درآمد ثابت را پاسخ می‌دهد.اما یک بخشی از بازار ما لحاظ تامین مالی مغفول مانده است و نیاز به این داریم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام بیشتر توسعه پیدا کرده و مدیرانشان حرفه‌ای تر شوند و کسانی که سهم و یا وقت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را ندارند باید در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند، و این صندوق‌ها ضمن اخذ کارمزد، دانش، ‌تجربه و تخصص خود را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذراند.

اکنون ابزارهای مختلفی در بازار در حال طراحی هستند که باعث می‌شود تا نقدینگی بالایی وارد بازار سهام شود این موضوع منجر به افزایش حجم و ارزش معاملات و جلوگیری از ایجاد رفتارهای هیجانی و احساسی توسط سرمایه‌گذاران خواهد شد. توسعه این ابزارها باعث می‌شود تا سرمایه‌گذار به جای آنکه خود وارد بازار سرمایه شود، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ابزارهای مالی جدید که درحال طراحی هستند به این بازار ورود کند و از طریق تیم حرفه‌ای کارشناسی که در حال مدیریت صندوق‌ها هستند مانع از اثر بخشی نوسان‌های شدید ایجاد شده بازار سهام در صندوق‌ها شوند.

عباس گمار – کارشناس بازار سرمایه

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *