دوشنبه, 4 تیر 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

خبری مهم درباره سقف اجاره‌بها در مراکز استان‌ها رسید

۳:۴۰ ب٫ظ, ۴ تیر ۱۴۰۳
سقف اجاره بها سقف اجاره‌بها مسکن قرارداد مسکن

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: از قوه قضائیه و سران قوا در این باره درخواست کمک کردیم چراکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ظلم به مردم است و نمی‌توانیم به مردم ظلم کنیم، در همین کمتر از یک هفته از اجرای حکم شاهد تلاطم‌های جدی در بازار هستیم در شورای سران قوا سریعا در این باره باید تصمیم بگیرند چراکه اساسا وظیفه ما در دولت نظارت و تنظیم گری قیمت‌ها است.

مهرداد بذرپاش در سلسله نشست‌های خبری مشترک اعضای دولت سیزدهم با اشاره به کلان پروژه ایران راه و سقف اجاره‌بها ، اظهار داشت: یکی از پروژه‌های مهم در وزارت راه و شهرسازی در سه سال دولت سیزدهم برنامه‌های ترانزیتی بوده که ترانزیت یکی از موضوعات پروژه کلان ایران راه بوده و سایر موضوعات کلان پروژه ایران راه به بخش توسعه ناوگان، توسعه زیرساخت‌ها، توسعه نرم افزار و توسعه روابط و توافقات با کشورهای منطقه مرتبط است که در هر یک از این بخش‌ها اقدامات قابل توجهی اجرا شده‌است.

وی ادامه داد: از پروژه آمریکایی «ایران زیرو» که با طرحی برای حذف ایران از مسیرهای ترانزیتی بود به ابتکار ایران راه رسیدیم و در راستای اجرای این طرح و ابتکار شهید جمهور به درستی دیپلماسی توسعه روابط با کشورهای همسایه و منطقه را برقرار کرد و اعداد و ارقام در رشد ترانزیت به خوبی تحقق اهداف و برنامه‌ها را نشان می‌دهد بطوریکه کل ترانزیت در تمام شقوق در سال گذشته ۵٨ درصد رشد داشت که این میزان رشد در سه ماه اول امسال بیش از ۵۵ درصد بوده و در بخش ترانزیت جاده‌ای رشد ۶٩ درصدی را تجربه کردیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره سقف اجاره‌بها گفت: رکورد تاریخی ترانزیت سال گذشته شکسته شد و در حالی که بالاترین رکورد ترانزیت حدود ١٣ میلیون تن در سال ٩٣ بوده در سال گذشته به بیش از ١۴ میلیون تن رسیدیم؛ پشت تمام این اعداد و رشدها توسعه ناوگان و زیرساخت‌ها و توسعه روابط بین‌المللی وجود دارد و اقدامات بسیار بزرگی انجام شده‌است.

بذرپاش درباره حکم دیوان مبنی بر سلب اختیارات وزارت راه و شهرسازی در تعیین قیمت بلیت هواپیما اظهار داشت: این تصمیم دیوان‌، تصمیم تلخی بود و همکارانم در بخش حقوقی در دیوان در حال مذاکره و بررسی این موضوع هستند. دیوان به یک حکم از برنامه پنجم درباره آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما استناد می کند که اصلا این حکم دیگر وجود ندارد و ۶ سال از برنامه پنجم گذشته است اما دیوان می‌گوید که از آنجایی که مدتی به اجرا رسیده قابل تسری است.

وی ادامه داد: از قوه قضائیه و سران قوا در این باره درخواست کمک کردیم چراکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ظلم به مردم است و نمی‌توانیم به مردم ظلم کنیم، در همین کمتر از یک هفته از اجرای حکم شاهد تلاطم‌های جدی در بازار هستیم در شورای سران قوا سریعا در این باره باید تصمیم بگیرند چراکه اساسا وظیفه ما در دولت نظارت و تنظیم گری قیمت‌ها است.

بذرپاش همچنین از اعلام سقف اجاره‌بها مراکز استان‌ها تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: روز چهارشنبه در شورای عالی مسکن که با حضور آقای مخبر برگزار می‌شود که در این جلسه اعداد سقف اجاره‌بها برای مراکز استان‌ها تعیین می‌شود که یا در پایان همین هفته یا ابتدای هفته آینده اعداد اعلام و به استان‌ها ابلاغ می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اظهارات انجام شده در ایام انتخابات درباره نهضت ملی مسکن اظهار داشت: در ایام انتخابات هستیم و هر فردی سعی دارد در این ایام اظهاراتی داشته باشد و ما هم قرار نیست که پاسخ تمام نامزدهای انتخاباتی را بدهیم اما یکبار شهید جمهور هم اعلام کرد که ساخت ۴ میلیون مسکن اگر قرار دولت نبود قانون کشور بود و مهمتر اینکه نیاز کشور است. تا کنون ساخت ٢ میلیون و ۶٠٠ هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده و بخشی از آن هم تحیپل شده‌است .

وی ادامه داد: این روزها در وعده‌ها و اظهارات کاندیداها درباره بافت فرسوده همه تاکید دارند در حالی که این اقدام در دولت سیزدهم در حال اجرا است و در حالیکه در دولت گذشته میانگین صدور پروانه برای بافت فرسوده سالانه ۴٧ هزار پروانه بوده این عدد در سه سال گذشته به ٩۴ هزار پروانه در سال رسید و در حوزه نوسازی بافت روستایی در حالی که قراردادهای سالانه حدود ٨٠ هزار فقره در سال بود این عدد در دولت سیزدهم دو برابر شده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: وعده واگذاری زمین که امروز وعده برخی از نامزدها شده در دولت سیزدهم به اجرا رسیده و قرار بر این بود که از ابتدای دولت یک میلیون قطعه زمین روستایی واگذار شده که ۶٠٠ هزار قطعه آماده واگذاری است و ١٠٠ هزار قطعه واگذاری شده است.

وی درباره سقف اجاره‌بها ادامه داد: همچنین در این دولت ساخت آزادراه‌ها رشد ٣۵ درصدی داشت و با بهره‌برداری‌های انجام شده ١٢.۵ درصد به طول آزادراه های کشور اضافه شد.در بخش بزرگراه هم ٣۵٨۶ کیلومتر و در بخش راه روستایی ٧٣٠٠ کیلومتر راه در دولت سیزدهم ساخته شد.

بذرپاش تاکید کرد: پروژه تاریخ راه آهن زاهدان -چابهار که در حال حاضر قطعه زاهدان به خاش آن ساخته شده تا پایان امسال تکمیل می‌شود. همچنین پروژه راه آهن رشت -استارا هم در مرحله توافق اجرایی و تجاری با طرف روس قرار دارد و هر چند تاخیراتی در عقد قرار داد داریم اما این پروژه هم در حال اجرا و پیگیری است.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *