شنبه, 13 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

خروج بزرگ حقیقی‌ها از بورس ۱۴۰۰

۹:۴۱ ق٫ظ, ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای پس از ۱۰ هفته صعود پی‌درپی تغییر مسیر داد و کاهش ۹/ ۱درصدی را تجربه کرد که بیشترین افت هفتگی این نماگر از ابتدای خرداد ۱۴۰۰ بود. همزمان با این روند نزولی، سهامداران خرد نیز مجددا در زمین فروش سهام توپ زدند تا در مجموع معاملات دومین هفته شهریورماه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲ هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشیم. این بیشترین میزان خروج هفتگی سرمایه‌های حقیقی از اواخر اسفند ۹۹ بود. عقب‌نشینی دلار به سطوح پایین‌تر و افزایش هراس معامله‌گران حقیقی از افت ادامه‌دار قیمت‌ها از مهم‌ترین دلایلی بود که باعث خروج این دسته از سهامداران شد.

به این ترتیب نماگر اصلی بورس تهران که ۱۰ هفته متوالی بود در مسیر صعود پیشتازی می‌کرد و موفق شده بود از میانه ابرکانال ۵/ ۱میلیون واحد نیز عبور کند، ناگهان تغییر مسیر داد و پس از سه روز افت دسته‌جمعی قیمت سهام، عملکرد هفتگی این شاخص را منفی کرد. به این ترتیب هفته گذشته شاهد کاهش ۹/ ۱درصدی شاخص کل و همزمان با آن افت ۲/ ۰درصدی نماگر هم‌وزن بورس تهران بودیم. در مجموع دادوستدهای این هفته بیشترین خروج حقیقی‌ها از سه گروه کالایی فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و چندرشته‌ای صنعتی به میزان ۱۵۹۰ میلیارد تومان رقم خورد و در مقابل گروه‌های ریالی همچون قندوشکر، ماشین‌آلات و کاشی و سرامیک شاهد ورود سرمایه‌های خرد بودند.

نگاهی به عملکرد بازیگران در ایام هفته

شنبه: در ابتدای هفته گذشته بازار سهام به صعود ادامه داد و با رشد ۶۵/ ۱درصد تا محدوده یک میلیون و ۵۷۵ هزار واحد پیشروی کرد. همزمان با رشد میانگین وزنی قیمت‌ها، حقیقی‌ها نیز حضوری فعال در سمت خرید سهام داشتند و در مجموع معاملات این روز خالص خرید ۲۹۲ میلیارد و ۲۵۴ میلیون تومانی را رقم زدند. در حالی روز شنبه شاهد ورود پول حقیقی به گروه‌های بانک و خودرو بودیم که عمده سهام کامودیتی‌محور با خروج سهامداران خرد مواجه شدند. در این راستا بانکی‌ها با انتقال سهامی به ارزش ۱۶۶ میلیارد و ۹۸۶ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شدند. روز شنبه خالص خرید حقیقی‌ها در گروه خودرو و ساخت قطعات ۹۴ میلیارد و ۲۰۲ میلیون تومان بود. پالایشی‌ها نیز شرایط مشابهی داشتند و معاملات این روز را با ورود ۵۶ میلیارد تومانی حقیقی‌ها به پایان رساندند. در آن سوی بازار بیشترین خروج سرمایه‌های خرد از دو گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب به میزان ۳/ ۱۳۲ و ۵/ ۱۳میلیارد تومان رقم خورد.

یکشنبه: از اواسط معاملات روز یکشنبه شاهد چرخش مسیر قیمت‌ها بودیم. به طوری که رشد ابتدای روز شاخص کل در نهایت جای خود را به کاهش ۱۵/ ۰درصدی داد. ترس سهامداران خرد از ادامه‌دار بودن این روند نزولی آنچنان شدت گرفت که شاهد خروج هزار میلیارد تومانی این دسته از معامله‌گران بودیم. خالص فروشی که از میانه بهمن ۹۹ تاکنون مشاهده نشده بود. در این روز هم بزرگان ریالی و هم غول‌های دلاری در اولویت نخست خروج حقیقی‌ها قرار گرفتند. در این راستا روز یکشنبه شاهد ثبت خالص فروش ۲۵۷ میلیارد و ۳۳۶ میلیون تومانی حقیقی‌ها در زیرمجموعه‌های پتروشیمی‌ها بودیم. پس از آن نوبت به بانکی‌ها رسید تا شاهد خروج ۱۲۶ میلیارد و ۲۳۸ میلیون تومانی سهامداران خرد باشند. پالایشی‌ها نیز در روندی مشابه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۱۹ میلیارد و ۶۱۳ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. این شرایط در زیرمجموعه‌های خودرو با ثبت خالص فروش حدود ۹۸ میلیارد تومانی دنبال شد. در آن سوی بازار اما ۸ صنعت شاهد ورود سرمایه‌های خرد بودند و در راس آن‌ها دارویی‌ها با خالص خرید ۲۴ میلیارد و ۴۴۳ میلیون تومانی حقیقی‌ها درخشیدند.

دوشنبه: نزول قیمت سهام در میانه هفته گذشته ادامه یافت و شاخص کل با افت ۱۴/ ۳ درصدی که بیشترین میزان کاهش این نماگر از بهمن ۹۹ بود، تا محدوده یک میلیون و ۵۲۳ هزار واحد عقب نشست. خروج سرمایه‌های حقیقی در این روز شدت بیشتری گرفت و به ۱۶۲۲ میلیارد تومان رسید. بورس تهران از اواخر دی ۹۹ با چنین میزان فروشی از سوی سهامداران خرد مواجه نشده بود. بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها در این روز از آن زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی به میزان ۵۸۸ میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومان شد. پس از آن دو گروه محصولات شیمیایی و چندرشته‌ای صنعتی به ترتیب با خالص فروش ۷/ ۲۶۸ و ۵/ ۱۷۳ میلیارد تومانی حقیقی‌ها مواجه شدند. در مقابل در این روز پالایشی‌ها در کانون توجه حقیقی‌ها قرار داشتند. در این راستا در زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۸۱ میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در گروه محصولات کاغذی نیز خالص خرید حقیقی‌ها ۲۶ میلیارد و ۳۶۶ میلیون تومان برآورد شد.

سه‌شنبه: دادوستدهای روز سه‌شنبه بورس تهران در محدوده منفی تابلوی معاملاتی استارت خورد اما در ادامه به دلیل وجود خریدارانی که منفی‌های بازار را فرصتی برای ورود تلقی کرده بودند، کمی از افت روزانه خود را جبران کرد. به این ترتیب میزان کاهش شاخص کل در روز سه‌شنبه به ۸۳/ ۱ درصد محدود شد و ابرکانال ۵/ ۱ میلیون واحد از دست رفت. رفت و برگشت قیمت‌ها در این روز سبب شد تا خالص فروش حقیقی‌ها نیز به ۶۸۷ میلیارد تومان کاهش یابد. در این روز بیشترین خالص فروش سهامداران خرد به نمادهای زیرمجموعه بانکی اختصاص یافت. این گروه روز سه‌شنبه با خالص فروش ۱۷۵ میلیارد و ۸۸۱ میلیون تومانی حقیقی‌ها مواجه شد و پس از آن نیز گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۱۴ میلیارد و ۲۳۶ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. در ادامه شاهد خروج سهامداران خرد از گروه‌های کالایی بازار بودیم. در این راستا چهار گروه محصولات شیمیایی، چندرشته‌ای صنعتی، فلزات اساسی و پالایشی‌ها در لیست فروش این گروه از بازیگران بورسی قرار گرفتند و در مجموع خروج ۲۸۰ میلیارد تومانی حقیقی‌ها را تجربه کردند. در آن‌سوی بازار اما قندی‌ها شاهد انتقال سهامی به ارزش ۳۰ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها بودند. گروه ماشین‌آلات نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و با خالص خرید ۲۴ میلیارد و ۲۵۸ میلیون تومانی حقیقی‌ها همراه شد.

چهارشنبه: در آخرین روز از دادوستدهای هفته گذشته مجددا شاهد تغییر مسیر بازار و صعودی شدن قیمت سهام بودیم. جایی که شاخص کل رشد ۶۴/ ۱ را ثبت کرد و مجددا به ابرکانال ۵/ ۱ میلیون واحد بازگشت. سهامداران حقیقی نیز در پایان هفته به بازار بازگشتند و خالص خرید ۵۰۲ میلیارد و ۱۸۸ میلیون تومانی را رقم زدند که بیشترین سرمایه ورودی از سوی سهامداران خرد از ۲۵ بهمن ۹۹ بود. در این روز پتروشیمی‌ها در صدر لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفتند و خالص خرید ۱۵۰ میلیارد و ۹۴۵ میلیون تومانی این دسته از سرمایه‌گذاران را تجربه کردند. پس از آن نوبت به سیمانی‌ها رسید که شاهد انتقال سهامی به ارزش ۶۸ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی باشند. در سوی دیگر بازار پالایشی‌ها خروج حدود ۳۲ میلیارد تومانی حقیقی‌ها را تجربه کردند و در ادامه بیشترین خروج سهامداران خرد به میزان ۲۳ میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان از زیرمجموعه‌های دارویی رقم خورد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *