سه شنبه, 31 مرداد 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

رایزنی سازمان هواپیمایی برای برقراری پروازهای ممنوعه “چارتری”

۱:۵۴ ب٫ظ, ۳۱ مرداد ۱۴۰۲
قیمت بلیت هواپیما

به گزارش اقتصاد آزاد، دیروز مهدی خنجری بازرس‌کل امور راه و شهرسازی سازمان بازرسی با اشاره به نامه هشدار سازمان بازرسی کل کشور به سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: بازدید، بررسی‌ها، رصدهای میدانی و مجازی بازرسان در اجرای تکالیف قانونی پیرامون نحوه فروش بلیت در تعدادی از مسیرهای داخلی (پرواز از شهرهای کرمانشاه، اهواز و آبادان به‌مقصد شهرهای زیارتی)، حکایت از این دارد که در ساعات کاری و در طول روز، بلیتی از طریق سایت‌های فروشنده عرضه نمی‌شود.

وی ادامه داد: اکثر پروازها به‌حالت “تکمیل ظرفیت” رؤیت می‌شوند در حالی که در ساعات بامدادی روز تعدادی پرواز جدید باز و به‌سرعت تکمیل می‌شوند که تداعی‌کننده هماهنگی شرکت‌های هواپیمایی و چارترکنندگان (علی‌رغم ممنوعیت چارتری) و سایت‌های فروش بلیت و در مواردی تخلف کانترهای فروش شرکت‌های هواپیمایی در ترمینال‌ها با قیمت‌های غیرمصوّب بوده است.

وی افزود:در برخی سایت‌های کشورهای همسایه، بلیت مسیرهای داخلی به‌صورت دلاری به فروش می‌رسد یا با تغییر زبان در سایت تهیه بلیت و فرض بر غیرایرانی بودن مسافر در همان مسیری که تکمیل ظرفیت اعلام شده بود، فروش بلیت با قیمتی بسیار بالاتر عرضه می‌شود.

بازرس‌کل امور راه و شهرسازی سازمان بازرسی یادآور شد: در نامه به سازمان هواپیمایی اعلام شده در پاره‌ای از موارد بلیت مسیرهای داخلی صرفاً در دفاتر خدمات گردشگری مستقر در شهرهای خارج از مبدأ و مقصد پرواز به فروش می‌رسد که به‌عنوان نمونه می‌توان به بلیت‌های فروش‌رفته در مسیر تهران (مهرآباد) به بندرعباس در دفاتر خدمات گردشگری شهرهای شیراز و اصفهان اشاره کرد.

خنجری تاکید کرد: با توجه به مسئولیت سازمان هواپیمایی کشوری در صدور مجوزهای پرواز، نظارت بر عملکرد شرکت‌های هواپیمایی، سایت‌های فروش و دفاتر خدمات مسافرت هوایی، این سازمان به‌منظور اصلاح و تمشیت امور نسبت به بررسی موارد مطروحه بر اساس قیمت واقعی هزینه‌های تمام‌شده برای ناوگان هوایی کشور و همچنین رعایت حقوق مسافرین پیگیری و نتیجه اقدامات با قید تسریع به این بازرسی امور منعکس شود.

ممنوعیت پروازهای چارتری تا اطلاع ثانوی

به گزارش تسنیم، وزیر راه و شهرسازی اوایل مردادماه امسال با بیان این‌که باید در حمل‌ونقل هوایی بساط سوداگری جمع شود، گفته بود: مجوز پروازهای چارتری تا اطلاع ثانوی لغو شد.

وی با تاکید بر این‌که مجوز پروازهای چارتری به هر صورت تا اطلاع ثانوی لغو شده است، تصریح کرد: البته به جز پرواز به میادین نفتی که قرار شده با سازمان‌های متقاضی جزئیات آن مشخص شود.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که پروازهای چارتری به هر صورت متوقف شده است، اضافه کرد: عدول از نرخ مصوب تخلف است و سازمان تعزیزات به گران‌فروشی ورود خواهد کرد.در تعداد بلیت و پروازها نه‌تنها کاهش نداشتیم بلکه با رشد 5 درصدی مواجه بوده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از محل‌های اشکال و مشکلاتی که در بخش فروش بلیت هواپیما ایجاد شده است صدور مجوزهای بلاوجه چارتری است که برای این موارد دستور دادم تا سازمان هواپیمایی تا بساط سوداگری در بازار فروش بلیت هواپیما برچیده شود تا بازار آرامش بگیرد.

بذرپاش افزود: اینکه سازمان هواپیمایی ورود بیشتر به فروش بلیت داشته باشد برای ما حائز اهمیت است. در خصوص فروش بلیت نرخ مصوب داریم که نباید از آن عدول کرد و خارج از نرخ مصوب، تخلف است و نهادهای نظارتی و تعزیراتی در این خصوص ورود خواهد کرد.

رایزنی سازمان هواپیمایی برای برقراری پروازهای ممنوعه چارتری

به گزارش تسنیم، به‌فاصله چند ساعت پس از رسانه‌ای شدن اظهارات بازرس سازمان بازرسی کل کشور، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از برگزاری جلسه برای برقراری پروازهای ممنوعه “چارتری” خبر داد!

یازرلو در این‌باره گفته است: «درخصوص درخواست موافقت سازمان هواپیمایی کشوری با معافیت منطقه آزاد کیش از بخشنامه لغو پروازهای چارتری در مسیرهای داخلی،‌طی جلسه‌ای با نماینده آن منطقه موضوع مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد این سازمان با عنایت به وجود مدل‌های مختلف پروازهای چارتری در قوانین و قواعد بین‌المللی،‌ راهکارهای اجرایی تامین صندلی‌های مورد نیاز صنعت گردشگری در قالب تور و ممنوعیت ایجاد شده را جهت اجرا به مناطق آزاد ابلاغ کند. »

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.