جمعه, 12 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

رشد اقتصادی سوییس مثبت شد

۲:۱۶ ب٫ظ, ۱۲ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از ایسنا ، گزارش بازبینی شده وزارت اقتصاد سوییس نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ در شرایطی به ۱.۸ درصد رسید که پیش‌بینی‌ها حکایت از رشد اقتصادی مثبت ۱.۴ درصدی این کشور داشت. این رشد هم‌چنین ۲.۸ درصد بیشتر از رشد ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است و نخستین رشد اقتصادی مثبت فصلی سوئیس پس از دو فصل محسوب می‌شود.

سوییس نیز همانند سایر همسایگان خود قرنطینه سراسری و محدودیت های گسترده در فعالیت های کسب و کارها وضع کرده که همین مساله موجب کاهش شدید تقاضای مصرفی و جریان سرمایه ای شده است. در بین بخش های مختلف، تفریح و سرگرمی با رشد ۵۲.۹ درصدی بهترین عملکرد را در بین بخش های مختلف داشته است و پس از آن نیز فعالیت رستوران و هتلداری با ۴۸.۹ درصد قرار دارند. یکی از کمترین رشد ها هم مربوط به خدمات مالی با رشد منفی ۰.۷ درصد بوده است.

با این حال افزایش تقاضای خارجی برای کالاهای ساخت سوئیس در این مدت، تاثیر زیادی در افزایش رشد این کشور داشته است. صادرات سوئیس در دومین فصل سال ۲.۹ درصد و واردات این کشور ۳.۱ درصد رشد داشته است.

انجمن صنایع ماشینی این کشور در یادداشتی هشدار داده است ۸۰ درصد اعضایش مجبور شده اند برای تداوم فعالیت های خود از دولت درخواست کمک کنند. در مجموع سال ۲۰۲۰ اقتصاد سوییس ۲.۹ درصد کوچک شد.

متوسط رشد اقتصادی فصلی سوئیس در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۰.۳۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ با ۷.۲ درصد و پایین‌ترین نرخ رشد ثبت شده نیز رشد منفی ۷.۳ درصد سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بوده است.

به منظور کمک به تقویت رشد اقتصادی و افزایش رقابت پذیری تولیدکنندگان خارجی، بانک مرکزی سوییس به طرز فعالانه ای وارد بازار ارز شده و نرخ بهره را نیز به منفی ۰.۷۵ درصد کاهش داده است که کمترین نرخ بهره تاریخ این کشور محسوب می شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *