سه شنبه, 16 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

سرگردانی شاخص در کانال یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد / سهامداران تن به فروش نمی دهند

۴:۵۸ ب٫ظ, ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

سرگردانی شاخص در کانال یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد / سهامداران تن به فروش نمی دهند
احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، نرخ دلار و برگزاری مذاکرات برجام را مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده روند آینده بازار دانست.

در پایان معاملات چهارمین روز هفته، شاخص کل بورس اوراق بهادار بیش از ۱۵هزار واحد افت کرد و به ارتفاع یک میلیون و ۵۲۳هزار واحدی رسید. شاخص هم‌وزن نیز با کاهش ۰.۹درصدی همراه شد.

احمد اشتیاقی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه با مرور روند بازار از خرداد ماه تا کنون، عبور شاخص از محدوده یک میلیون و ۶۰۰هزار واحد را حداقل تا دو هفته آینده بعید دانست. او افزود: در اوایل خرداد ماه شاخص در کانال یک میلیون و ۵۰۰هزار بود و روند افزایشی خود را در شرایطی حفظ کرد که عمدتا ناشی از عدم ترس بازار از کاهش دلار به زیر ۲۰تومان بود.

در آن مقطع بخاطر گزارش عملکرد خوب شرکت‌ها در اردیبهشت ماه و همچنین اصلاح شدیدی که تا قبل از آن داشتند، p/e سهام‌ شرکت‌های بزرگ و بنیادی بین چهار تا پنج بود. می‌توان گفت سهام شرکت‌ها در آن سطوح ارزنده بودند. بنابراین خرید در بازار شروع شد و بعد از آن به دلیل اعلام توقف مذاکرات برجام بازار به روند صعودی خود ادامه داد و در سطوح بالاتری خرید خود را آغاز کرد.

در ادامه این خریدها شاخص به محدود یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد رسید و p/e شرکت‌ها با افزایش دو تا سه واحدی به عدد هفت رسید. همچنین در مرداد ماه با انتظارات تورمی همراه شدیم و این عامل به رشد هر چه بیشتر شاخص دامن زد.

بازار تن به فروش نمی‌دهد

با توجه به اعلام برگزاری مجدد مذاکرات برجام و گسترش روند خوشبینی در بازار، استقرار تیم اقتصادی دولت جدید و وابسته بودن سیر بازار به نرخ دلار بازار روند نوسانی به خود گرفته و حداقل تا دو هفته بازار استراحت خواهد کرد و در محدوده یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد تا یک میلیون و ۵۵۰هزار واحد درگیر خواهد بود.

چرا بازار مسیر مشخصی ندارد؟

احمد اشتیاقی، در ادامه اظهاراتش بازار را ارزشمند دانست و گفت: قیمت سهام شرکت‌ها هیچگونه حبابی ندارند و در ارزش ذاتی خود مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین در این شرایط فعالان بازار می‌توانند با سهامداری بلندمدت و حتی کوتاه مدت کسب سود کنند.

اشتیاقی در پایان این گفت‌وگو، شرایط فعلی بازار را پیچیده دانست و اشاره کرد: با توجه به ارزشمند بودن بازار، سهامداران دست و دلشان به فروش نمی‌رود و پس از فروش مجددا به بازار برمی‌گردند. به همین دلیل شاخص در این محدوده سرگردان است. اما سهامداران می‌توانند بدون ترس در قیمت‌های جاری،‌ سهام خود را خریداری کنند و کسب سود کنند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *