دوشنبه, 24 اردیبهشت 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

پرداخت هزینه سوخت به صورت دستی در پمپ بنزین ها تا کی ادامه دارد؟

۱:۱۷ ب٫ظ, ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
گران شدن پمپ بنزین

سخنگوی اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور با بیان اینکه فعلا شیوه پرداخت هزینه سوخت در پمپ‌بنزین‌ها به صورت دستی انجام می‌دهد، می‌گوید: پیش‌بینی ما این است که با افزایش تعداد شرکت‌های پرداخت الکترونیک در جایگاه‌های سوخت، مشکلات در پرداخت کاهش ‌یابد و فرایند تسویه هزینه سوخت راحت‌تر و سریع‌تر انجام ‌شود.

اواخر آذرماه سال گذشته بود که به جایگاه‌های سوخت کشور حمله هکری شد و از آن زمان تا امروز ارتباط بین نازل‌های سوخت پمپ بنزین ها با دستگاه‌های کارتخوان قطع شده است و کسی که برای بنزین زدن به پمپ بنزین مراجعه می‌کند در هنگام تسویه هزینه سوخت باید رقم درج شده روی مانیتورها را به صورت دستی روی دستگاه‌های کارتخوان وارد کند بدین صورت که متصدیان جایگاه‌های سوخت پس از بررسی مانیتورها و میزان بنزین مصرفی، مبلغ بنزین را محاسبه کرده و از مصرف‌کننده می‌خواهند که رقم را به طور دستی وارد دستگاه کارتخوان کند.

این شیوه پرداخت دردسرهایی را برای مردم به همراه داشته است. برای مثال، برخی‌ها عنوان می‌کنند که برای اینکه عملیات پرداخت را سریع‌تر انجام دهند عدد درج‌شده روی مانیتور را در هنگام تسویه هزینه سوخت رُند می‌کنند و به این ترتیب هزینه اضافه‌ای پرداخت می‌کنند.

سوختگیری راحت‌تر می شود

سخنگوی اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور در پاسخ به این شکایت این افراد به همشهری می‌گوید: میزان شکایات واصله به ما در این زمینه بسیار اندک است و عدد اضافه پرداختی بسیار کم و در حد ۵۰ تا ۱۰۰ تومان است این در حالی است که برعکس این قضیه هم وجود دارد و در جایگاه‌های سوخت، ما مواردی را داشته‌ایم که فرد هنگام تسویه حساب یک صفر کمتر وارد کرده و سریع از جایگاه خارج شده است بنابراین سرجمع این ماجرا به زیان جایگاه‌های سوخت است. البته در روش قبلی هم برخی‌ها به عمد یا به سهو عدد نمایش داده شده برای نازل فرد دیگری را پرداخت می‌کردند.

رضا نواز در مورد علت قطعی ارتباط نازل با دستگاه‌های کارتخوان می‌گوید: این اتفاق بعد از هک سایبری رخ داد. قبل از این و به دنبال هک سایبری، ما برای اینکه احتمال هک و مشکلاتی مانند قطع سیستم پرداخت را حل کنیم مصمم‌تر شدیم که تعداد شرکت‌های پرداخت الکترونیک را در جایگاه‌های سوخت افزایش دهیم که در این زمینه در حال رایزنی هستیم.

او با اشاره به قانون منع انحصار در کشور بیان می‌کند:‌ همانطور که در فروشگاه‌های مختلف انواع و اقسام مدل‌های شرکت‌های پرداخت الکترونیک وجود دارد ما به دنبال حذف انحصار از شیوه پرداخت در جایگاه‌ها هستیم تا به این ترتیب مردم از خدمات دیگر شرکت‌های پرداخت الکترونیک هم استفاده کنند و روش‌های جدیدتری وارد عرصه شود که در این فضای رقابتی ارتقای سیستم‌ها و افزایش امنیت رخ خواهد داد.

نواز با بیان اینکه فعلا شیوه پرداخت به صورت دستی انجام می‌دهد، ادامه می‌دهد: پیش‌بینی ما این است که با افزایش تعداد شرکت‌های پرداخت الکترونیک، مشکلات در پرداخت کاهش ‌یابد و فرایند تسویه هزینه سوخت راحت‌تر و سریع‌تر انجام ‌شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *