یکشنبه, 3 تیر 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

صاحبان سهام عدالت بخوانند / واریز عیدی ویژه عید غدیر

۲:۰۰ ب٫ظ, ۳ تیر ۱۴۰۳
ارزش سهام عدالت متوفیان

حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی، گفت: عده‌ای از مردم نتوانستند سهام عدالت خود را دریافت کنند که باید از جاماندگان سهام عدالت ثبت نام به عمل آید.

از شش و نیم میلیون نفر از واجدان شرایط سهام عدالت ثبت نام به عمل نیامد و از سوی دیگر از یک و نیم میلیون نفر ثبت نام به عمل آمد اما سهام عدالت به آنان داده نشد؛ بر این اساس، باید تدابیری اتخاذ شود تا جاماندگان سهام عدالت از بلاتکلیفی خارج شوند.

اسفندماه سال گذشته سود سهام عدالت به حساب مشمولان واریز شد اما در این میان، هشت شرکت بدعهدی کردند تا عده ای از دریافت به موقع سود سهام عدالت شان جا بمانند.

نپرداختن به موقع سود سهام عدالت موجب شد تا جاماندگان در خردادماه منتظر دریافت سود سهام عدالت خود باشند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با شرکت‌هایی که سود سهام عدالت خود را واریز نکردند، گفت: مهلت قانونی این شرکت‌ها تمام شده و هشت ماه قانونی پایان سال ۱۴۰۲ بوده است منتهی این که تاکنون این شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز کردند یا نه؛ بر اساس آخرین اطلاعات خیر.

او افزود: شرکت‌هایی که سود سهام عدالت را همچنان واریز نکردند مطالباتی از کارفرماهای خود دارند تا آنجایی که ما در جریان هستیم این مطالبات را نتوانستند وصول کنند لذا سود سهام عدالت را هم پرداخت نکردند اما زمان اعلام واریزی خرداد برای مرحله سوم سود سهام عدالت سرجای خود باقی است.

جعفری همچنین اظهار کرد: اگر این شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز نکنند سازمان بورس بر اساس ضوابط، مقررات، وظایف و اختیاراتی که دارد حتما برخورد مقتضی را انجام می‌دهد در نهایت سازمان بورس پیگیر است که مابقی سود سهام عدالت را دریافت تا برای سهامداران این سود واریز شود.

در راستای واگذاری سهام عدالت به گروه هایی از جاماندگان، ثبت نام سود سهام عدالت برای سال ۱۴۰۳ آغاز شده است.

بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال جدید به تمامی جاماندگان مشمول، سهام عدالت ۱۰‌میلیون تومانی تعلق میگیرد که با اِعمال ۵۰ درصد تخفیف به صورت اقساط یک و ده ساله خواهد بود.مشمولین سهام عدالت پس از اعلام رسمی دولت می‌توانند برای ثبت نام سهام عدالت با گوشی به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به آدرس sahamedalat . ir مراجعه کنند. اما پیش از ثبت نام باید فرایند ثبت نام در سجام را انجام دهید.

مشمولین افرادی هستند که اقدام به ثبت نام جهت دریافت سهام مورد نظر کرده اند اما، به هر دلیلی نام نویسی آن ها انجام نشده، افرادی که پس از پایان مهلت زمان ثبت نام تحت پوشش سازمان های حمایتی قرار گرفته اند و یا کودکانی که جز لیست خانواده های تحت پوشش هستند.

ابراهیم بازیان درباره آخرین وضعیت و تصمیمات اختصاص سهام عالت به جاماندگان و همچنین پرتفوی در نظر گرفته شده سهام عدالت جاماندگان اظهار داشت: طبق قوانین بودجه سال‌های ١۴٠١ و ١۴٠٢ قرار بود بخشی واگذاری سهام عدالت در قالب یک بسته پرتفویی انجام شود که شرط آن مصوبه هیات دولت برای واگذاری شرکت‌های بورسی بود که در لیست واگذاری قرار دارند.

وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل برخی موانع قانونی تصویب بسته پیشنهادی سازمان خصوصی به هیات دوات درباره واگذاری سهام پرتفویی برای سهام عدالت جاماندگان به انجام نرسید.

سرپرست سازمان خصوصی سازی افزود: ضوابط واگذاری در آخرین جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با حضور رییس جمهور تصویب شد و به دنبال این هستیم که به زودی بسته‌ای ناظر به پرتفوی شرکت‌های بورسی ارائه و تصویب کنیم که این بسته پرتفویی می‌تواند نزدیک به ۵ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت را پوشش دهد.

سازمان بورس و ارواق بهادار در گزارشی اعلام کرد: پرداخت سود سهامداران در سه ماهه نخست سال جاری از ۱۰ همت عبور کرد. جزییات واریز سود در ۳ ماه نخست امسال حاکی از آن است که ۱۳۷ ناشر حاضر در بازار سهام، سود جاری، سنواتی و حق تقدم ۹ میلیون و ۴۲ هزار و ۵۲۲ سهامدار که شامل ۱۰ هزار و ۲۷ میلیارد تومان می‌شود را با استفاده از بستر سامانه سجام پرداخت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، در بهار سال جاری، ۹۸ شرکت سود جاری پنج میلیون و ۹۵۴ هزار و ۳۹۰ سهامدار که شامل ۹ هزار و ۱۴۴ میلیارد تومان می‌شود به حساب آنها در سامانه سجام واریز شد.

برپایه این گزارش، در این بازه زمانی، ۳۹ ناشر «داده‌گسترعصرنوین، لیزینگ‌خودروغدیر، مخابرات‌ایران، رایان‌هم‌افزا، داروسازی‌کوثر، بیمه‌حافظ، بیمه‌سرمد، سرمایه‌گذاری‌توسعه‌گوهران‌امید، پخش‌رازی، مجتمع‌ جهان‌ فولاد سیرجان، ایران‌ دارو، گروه‌توسعه‌هنرایران، سایپاشیشه، مهندسی‌وساختمان‌صنایع‌نفت، باما، کیاالکترودشرق، بیمه‌ اتکایی‌ آوای‌پارس ۷۰%تادیه، داروسازی‌ابوریحان، بیمه‌اتکایی‌امین، بیمه‌زندگی‌خاورمیانه، تامین ‌سرمایه‌امین، بانک‌ کارآفرین، مخابرات‌ایران، کشت‌ودامداری‌فکا، غلتک‌سازان‌سپاهان، چینی‌ایران، کاشی‌سعدی، تامین‌سرمایه‌لوتوس‌پارسیان، مبین‌انرژی‌خلیج‌ فارس، تجارت‌ الکترونیک‌ پارسیان‌ کیش، گروه‌ مدیریت‌ سرمایه‌ گذاری‌امید، گروه‌ صنعتی‌ قطعات‌ اتومبیل‌ ایران، بیمه‌البرز، بیمه‌پاسارگاد، سرمایه‌گذاری‌لقمان، سنگ‌آهن‌گهرزمین، بیمه‌آسیا، ذوب‌روی‌اصفهان و بانک‌ گردشگری» سود سنواتی و حق تقدم ۳ میلیون و ۸۸ هزار و ۱۳۲ سهامدار که شامل ۸۸۳ میلیارد و ۶۷۴ میلیون تومان می‌شود را توسط سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت کردند

سامانه سجام سهام عدالت چیست؟

«سجام» یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از «سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها» در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری یا غیر حضوری، قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده‌های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه، «اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دائمی» فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد و سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.Sejam.ir ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

گفتنی است؛ «دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، لیست مجامع و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک، گزارش سودهای پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استفاده نشده» از جمله مزایای ویژه ثبت نام و احراز هویت در سامانه «سجام» به شمار می‌رود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *