یکشنبه, 11 مهر 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

صادرات این میوه محبوب ممنوع شد

۳:۱۷ ب٫ظ, ۱۱ مهر ۱۴۰۰
صادرات میوه

صدرالدین نیاورانی در مورد وضعیت صادرات میوه گفت: من پیش‌بینی می‌کنم با توجه به سیاست‌های که دولت برای حل مشکلات صادرکنندگان در پیش گرفته است شاهد رشد ۵۰ درصدی صادرات میوه وتره‌بار در کشور باشیم.

وی با اشاره به کشورهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی، گفت: ژاپن، استرالیا، روسیه، عراق، امارات متحده عربی،انگلستان، هلند، هند، مالزی، اوکراین، لهستان، لبنان، استونی، کانادا و… از جمله واردکنندگان محصولات ما هستند. میوه‌های چون سیب، کیوی، انار، توت، انگور، آلبالو و سبزیجات جزو مهم ترین اقلام صادراتی ما محسوب می‌شوند.

این فعال اقتصادی درباره عمده مشکل صادرکنندگان در روند صادرات میوه، گفت: سال‌های گذشته صادرکنندگان با مشکلاتی چون نبود سردخانه‌ و نداشتن مهارت کافی در بسته‌بندی دست و پنجه نرم می‌کردند اما هم اکنون این مسائل حل شده و آنچه هنوز صادرکنندگان را آزار می‌دهد ضعف در صنعت حمل و نقل است.

نیاورانی در ادامه با اشاره به دشواری در بازگشت ارز به کشور، گفت: اعمال تحریم‌ ها علیه ایران باعث شده است که در ورود و خروج ارز به کشور دچار اختلال شویم و در حال حاضر به‌صورت مستقیم بازگشت ارز نداریم. صادرکنندگان باید ۵ درصد هزینه صرافی بدهند تا بتوانند پول حاصل از صادرات محصول خود را آن هم به صورت ریالی دریافت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این خبر درست است که برخی از صادرکنندگان اقدام به‌صادرات میوه‌های نارس می‌کنند، گفت: برخی ترخیص کاران غیرحرفه‌ای یا بهتر است بگویم برخی از قاچاقیان و سودجویان، در مرزهای ایران اقدام به صادرات فله‌ای میوه می‌کنند. باید بگویم که این افراد جزو صادرکنندگان به نام و حرفه ای نیستند چرا که هیچ حرفه‌ای برند و اعتبار خود را خدشه‌دار نمی‌کند.

نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران، با اشاره به محدودیت اعمال شده برای صادرات کیوی، گفت: کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، صادرات کیوی را تا ۱۵ مهر به‌ دلیل کال بودن این میوه محدود کردند. اما متاسفانه برخی از افراد سودجو و صادرکنندگان نامعتبر پشت بار دیگر محصولات، کیوی صادر کردند.

به گفته وی، برخی باغداران داخلی برای اینکه محصول خود را زودتر روانه بازار کنند به محصول گاز اتیلن زدند به‌عنوان مثال بیشترین نارنگی موجود در بازار اینگونه است اما باید بگویم که این میوه روانه بازارهای خارجی نشد.

وی در پایان با بیان اینکه انار نیز جزو اصلی‌ترین میوه‌های صادراتی ایران محسوب می‌شود، بیان کرد: انار صادراتی در شهرهای چون ساوه، نی‌ریز و سمنان تولید می‌شود بیشتر انار تولیدی دراین شهرها به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‌شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *