یکشنبه, 26 فروردین 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

فروردین پرحادثه

۱۱:۱۳ ق٫ظ, ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

سیدحمید حسینی نوشت: امیدوارم همانطور که حاکمیت اکنون ضرورت افزایش تولید نفت وکاز را درک کرده به اهمیت صادرات پی برده و برای تقویت دیپلماسی تجاری کشور اقدام ودر سیاست های ارزی خود تجدید نظر نماید.

به گزارش اقتصاد آزاد ، سیدحمید حسینی در پایگاه اطلاع رسانی خود مطلبی را با عنوان «روزنوشت شنبه ۱۸ تا چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳» منتشر کرد که به اتفاقات مهم سیاسی و اقتصادی در فرودین ماه اشاره دارد.

بخش هایی از مطلب منتشر شده از سوی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی بدین شرح است:

چه فروردینی شده تموم هم نمیشه، ماه رمضان رفت، تعطیلات طولانی عید ومسافرت‌ها به پایان رسید وهنوز این ماه با اتفاقات ناگوار ساری وجاری می‌باشد.

فروردین امسال هم مصادف شده با شدت گرفتن جنگ غزه، ترور فرماندهان و افسران عالیرتبه سپاه قدس، شهادت نیروهای انتظامی به دست جیش الظلم در سیستان وبلوچستان، حمله رژیم تل اویو به کنسولگری ایران در سوریه و قصد ایران جهت تنبیه متجاوزهمه در این مدت صورت گرفته، این اتفاقات باعث افزایش قیمت نفت تا ۹۱ دلار شده که بالاترین قیمت در یکسال گذشته بوده است.

اتفاقات اخیر همچنین باعث التهاب در بازار وافزایش ۱۵ هزار تومانی قیمت ارز شده است.

این روزها در رسانه های اجتماعی خصوصا کلاب هوس موضوع واکنش ایران به حملات رژیم صهیونیستی به سفارت ایران داغ میباشد.

راهبرد فعلی دشمن را حذف نیروهای کارامد وباتجربه جریان مقاومت میدانم، لذا پبشنهاداتم از جنس زیر بوده است:

۱- بالابردن امنیت در داخل و حفاظت از نیروهای نظامی وامنیتی

۲- آسیب شناسی ترورها و کشف چگونگی نشت اطلاعات به دشمن

۳- مانورهای متنوع نظامی وانتظامی برای فریب دشمن و گسترش جنگ روانی به منظور تخلیه شهرهای مرزی ومناطق مسکونی نزدیک مراکز حساس

۴- اقدام عملی جهت تقویت وحدت ملی وهمبستگی اجتماعی در راستای اعتماد سازی و احیا سرمایه اجتماعی

۵- تقویت دیپلماسی و تلاش جهت قطع همکاری کشورهای اسلامی با رژیم تل اویو ومحکومیت این حمله توسط شورای امنیت و برقراری اتش بس در غزه

۵- برنامه ریزی واقدام عملی دولت جهت مهار و تثبیت نرخ ارز و جلوگیری از فزایش لجام گسیخته قیمت‌ها

در میان گزینه های ایران برای عملیات تلافی جویانه ، حمله موشکی و پهباد به بلندی‌های جولان وانفجار در یکی از سفارت خانه های اسراییل می‌تواند در اولویت گزینه‌ها باشد. ورود امریکا به جنگ حتی در صورت حمله تلافی جویانه ایران به اسراییل را غیر محتمل میدانم ، زیرا در این صورت قیمت نفت و فراورده ها به پاشنه آشیل دولت بایدن در انتخابات آینده تبدیل خواهد شد زیرا در این صورت قیمت نفت از صد دلار فراتر خواهد رفت واقتصاد در حال احیای غرب دچار مشکل جدی خواهد شد.

جالبه که بدانید در سال ۲۰۲۰ متوسط قیمت نفت خام برنت ( به علت کرونا) حدود ۴۵ دلار ودر سال ۲۰۲۱ قیمت به حدود ۶۵ دلار رسید . در سال ۲۰۲۲ با توجه به حمله روسیه به اکراین این قبمت به ۱۰۱ دلار افزایش یافت. متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۲۳ حدود ۸۱/۵ دلار بوده است .

در سال ۲۰۲۴ قیمت نفت با توجه به حملات اکراین به پالایشگاهها ومیادین روسیه بیش از ۵ دلار افزایش یافته بود وپس از حمله به کنسولگری ایران مجددا ۵ دلار افزایش یافته است.

در این ماه فقط اتفاقات فوق را نداشتیم بلکه نقاب از چهره بعضی از مدعیان عرفان و موعود گرایی برداشته شد ،از طرف دیگر شهردار تهران نشان داد که پشیزی احترام برای شهروندان قایل نیست و با وجود اینکه هیچ‌یک از برنامه‌های راهبردی وی در زمینه آلودگی هوا، ترافیک و حمل ونقل عمومی به نتیجه نرسیده خود را طلبکار همه میداند و برای شورای شهر نیز شانیتی قایل نیست.

اگر چه حاکمیت در موارد آقایان صدیقی ، پناهیان و مسجد پارک قیطریه به مانند بسیاری از موضوعات دیگر عملکرد قابل قبولی نداشته وبه نوعی انگشت در چشم مردم کرده است.

نقل است که بابک زنجانی نیز که حکمش از اعدام به ۱۴ سال زندان کاهش یافته ، مورد عفو قرار خواهد گرفت.

از فرد موثقی شنیدم که ایشان معادل ۲/۵ میلیارد یورو طلا تحویل داده در حالیکه بدهی‌اش حدود یک میلیاردو نهصد میلیون یورو میباشد ودادگاه ووزارت نفت باید اموالی که در تهران، کیش وقشم مصادره نموده اند به ایشان باز گردانند واین پرونده جنجالی بعد از ۱۱ سال بسته خواهد شد.

در سال آینده امکان افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت ودرامد ده میلیارد دلاری وجود دارد و رشد فعلی اقتصادی ادامه خواهد یافت.

شنبه پس از دوهفته بررسی و تحلیل بازار نفت را در رادیو اقتصاد ( برنامه سرای سرمایه- ساعت ۱۴) از سر گرفتم، در روز جمعه هفته قبل شاهد افزایش ۴ درصدی قیمت نفت برنت بودیم و بازار نفت برنت با قیمت ۹۱ دلار و۱۷ سنت بسته شد، کارشناسان حمله اسراییل به کنسولگری ایران در سوریه وحملات پهپادهای اکراین به پالایشگاه‌های روسیه را علت افزایش قیمت نفت می‌دانند، این موضوع باعث شد که قیمت هر بشکه گازوییل مرغوب ونفت سفید در خلیج فارس از صد دلار عبور کرده و در ایران مجددا بحث حذف یارانه انرژی و اصلاح قیمت حامل های انرژی سوژه روز شده است ،

در اولین قدم کارتهای سوخت جایگاهها جمع‌اوری و افراد باید با کارت سوخت شخصی اقدام کنند، همین موضوع باعث شد که قیمت کارت‌های سوخت تا ۵ میلیون تومان افزایش یابد، نمیدانم کسانی مثل من که خودرو خارجی وبا حجم موتور بیش از ۲۰۰۰ سی سی را داریم ودر سال‌های قبل از دریافت کارت سوخت محروم شده ایم چگونه باید سوخت دریافت کنند.

امیدوارم همانطور که حاکمیت اکنون ضرورت افزایش تولید نفت وکاز را درک کرده به اهمیت صادرات پی برده و برای تقویت دیپلماسی تجاری کشور اقدام ودر سیاست های ارزی خود تجدید نظر نماید.

مصاحبه تلویزیونی امشب رییس کل بانک مرکزی برام عجیب بود، ایشان مدعی بود چون ارز مواد اولیه توسط بانک مرکزی با نرخ نیما تامین می‌گردد لذا ارز آزاد را به رسمیت نمی‌شناسد و دلار بازار ازاد نباید بر قیمت ها تاثیر بزارد، به نظر میرسه که ایشان شناخت کافی از پروسه تولید ندارد و فکر می‌کند که هزینه تولید فقط خرید مواد اولیه هست، اولا هیچ واحد تولیدی همه اقلام مورد نیازش را وارد نمی‌کند و مجبور است اقلام جانبی را از بازار با قیمت آزاد تهیه نماید،

ثانیا هزینه های جانبی نظیر بسته بندی، تعمیرات وحمل ونقل با ارز آزاد محاسبه می‌گردد

ثالثا هزینه های دستمزد وکارمزد بانکی نیز از تورم و قیمت ارز تاثیر می پذیرد و منطق آقای فرزین قابل قبول نیست، در این زمینه دکتر قادری نماینده پر تلاش، خوش فکر وپاکدست شیراز به طعنه گفته که شما با دلار آزاد کار ندارید ولی ارز آزاد با بانک مرکزی کار دارد.

دوشنبه برای دیدار با مدیران نفتی عازم شرکت نفت شدم و با چند نفر دیدار داشتم ولی سه نفر مدیران مورد نظر هنوز در مرخصی بودند ، در مجموع شرکت نفت سوت وکور بود.

چهارشنبه، نماز عید فطر را به اتفاق همسرم در مسجد امامزاده صالح خواندیم. سخنان رهبری در نماز عید فطر را از رادیو شنیدم، ایشان که معمولا کلمات را حساب شده بیان میکنند اعلام نمودند که رژیم تل اویو اشتباه کرد و به خاک ما حمله کرد ولذا باید تنبیه شود و این اتفاق خواهد افتاد، تا حدودی مطمئن شدم که واکنش ایران احساسی وگسترده نخواهد بود ودر زمان ومکان مناسب اتفاق خواهد افتاد ، والسلام

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *