سه شنبه, 23 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

قیمت دلار چه زمان وارد فاز نزول می شود؟

۹:۵۵ ق٫ظ, ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
شیب نزولی قیمت دلار

روز دوشنبه روز بد خریداران دلار در روزهای گذشته بود، چرا که قیمت دلار تهران کاهش نسبتا سریعی را در پارت اولیه بازار ارز سپری کرد.

قیمت دلار با بیش از 500 تومان کاهش نسبت به روز گذشته و نزول دوباره به زیر سطح 27 هزار تومان تا ظهر روز دوشنبه، فضا را برای بسیاری از معامله‌گران ترسناک کرد.

دلار کمترین نرخی را که دیروز تجربه کرد، در حدود 26 هزار و 920 تومان بود.البته این رقم پایدار نبود و در ادامه روز بار دیگر قیمت دلار تهران خودش را به کانال 27 هزار تومان رساند و در حوالی نرخ 27 هزار و 150 تومان ایستاد.

به گفته فعالان بازار ارز از تغییرات قیمت دلار در روز یک شنبه می‌توان نتیجه گرفت، که سطح 26 هزار و 800 تومان به یک حمایت مهم تبدیل شده است. سطحی که هر وقت نرخ به آن سمت حرکت می‌کند خریداران به صف می‌شوند و با خرید دلار موجب برگشت قیمت به سمت بالا می شوند. البته در بازار دیروز برخی معامله گران اعتقاد داشتند امکان اینکه برگشت قیمت دلار یک پولبک هم بشود بالا است پولبک به معنی بوسه خداحافظی با سطح قیمتی گذشته است.از نظر تحلیلگران فنی بازار این احتمال وجود دارد که با لمس مجدد کانال 27 قیمت به کانال 26 هزار برگردد.

در حال حاضر، معامله‌گران بازار فعلا دو دسته هستند، یک سری معتقدند که مقدار کاهش نرخ دلار بیش از حد کنونی است، چرا که خبر از سر گیری مذاکرات به بازار آمد و انتظارات منفی تعدیل شده است. اما در مقابل گروهی هستند که بر این باورند که تورم بالای موجود در اقتصاد، روند صعودی بازار را پشتیبانی می‌کند. البته نگرانی‌های تورمی مربوط به دیروز و امروز نیست، و مسئله کلانتر از این حرفاست.

در روز شنبه به طور کلی با توجه به اخبار مثبتی که از نشست شورای حکام به گوش می‌رسید،‌ جو بازار ارز مثبت بود و تعداد فروشنده‌ها زیاد بود. نکته دیگری که همچنان ادامه دارد، حباب منفی دلار نسبت به درهم است. یعنی قیمت دلار بر حسب درهم باید بالاتر از این حد باشد که الان در بازار داد و ستد میشود و این یعنی همچنان سمت تقاضا از لاک دفاعی خارج نشده است. این نکته در معاملات پشت خطی نیز گویاست و نرخ‌ها رشد بیشتری را نسبت به معاملات روزانه داشتند.

با این حال، برخی معامله‌گران میدان فردوسی یک نکته جالب می‌گویند، و آن اینکه زمانی میتونیم از روند نزولی بازار حرف بزنیم که دلارهای خانگی به بازار بیاد. در واقع زمانی گمانه‌زنی‌های مثبت به حقیقت تبدیل میشوند که سطح نااطمینانی از وضعیت آینده به طور کلی بین آحاد اقتصادی و بین مردم افول کند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *