دوشنبه, 18 اردیبهشت 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

قیمت روغن زیتون به بالاترین رقم در ۲۶ سال گذشته رسید

۱:۳۸ ب٫ظ, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از به نقل از راشاتودی، قیمت روغن زیتون به دلیل خشکسالی طولانی مدت در اسپانیا، بزرگترین تولید کننده و صادرکننده این محصول در جهان، به سطوح بی سابقه‌ای رسیده است.

قیمت‌ها نسبت به ژوئن سال گذشته بیش از 60 درصد افزایش نشان می‌دهد و به گفته کارشناسان، مصرف کنندگان باید خود را برای افزایش بیشتر قیمت آماده کنند.

بر اساس این گزارش، خشکسالی شدیدی که اسپانیا از تابستان گذشته تجربه کرده است، اکنون عرضه جهانی روغن زیتون را تهدید کرده و باعث افزایش قیمت ها در سراسر جهان شده است.

داده های منتشر شده توسط صندوق بین المللی پول (IMF) نشان می‌دهد که قیمت جهانی روغن زیتون به 5989.8 دلار در هر متریک تن رسیده که بالاترین رقم در 26 سال گذشته محسوب می‌شود.

خوان ویلار، مشاور استراتژیک این بخش، به نشریه “اولیو اویل تایمز” گفت: ما در وضعیت بی‌سابقه‌ای زندگی می‌کنیم. هیچ‌گاه قیمت‌های روغن زیتون در مبدأ آن‌طور که اکنون می‌بینیم نبوده است.

در این گزارش آمده است که برداشت اخیر زیتون از اکتبر تا فوریه به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار نامناسب، 50 درصد کمتر از حد معمول بوده است. به گفته وزارت محیط زیست اسپانیا، این کشور 36 ماه متوالی بارندگی کمتر از حد متوسط را تجربه کرده است.

کایل هالند، تحلیلگر مسائل مربوط به تجارت دانه‌های روغنی و روغن‌های گیاهی در شرکت مینتک Mintec در این باره گفت: اسپانیا حدود 630 هزار تن محصول روغن زیتون تولید کرد که نسبت به برداشت معمولاً 1.4 تا 1.5 میلیون تن کاهش شدیدی نشان می‌دهد.

تحلیلگران هشدار می‌دهند که بدون افزایش بارندگی در اسپانیا، قیمت روغن زیتون ممکن است برای مدتی در سطح فعلی خود باقی بماند.

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *