سه شنبه, 16 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

قیمت گاز در اروپا رکورد جدید زد

۱:۴۴ ب٫ظ, ۱۶ شهریور ۱۴۰۰
صادرات گاز به اروپا

قیمت گاز در اروپا رکورد جدید زد
بهای معاملات گاز طبیعی اروپا در پی کاهش صادرات گاز روسیه به این منطقه و تشدید محدودیت عرضه، به رکورد بالایی صعود کرد.
جولین هورو، مدیر شرکت مشاوره “انژی انرژی اسکن” گفت: در شرایطی که ذخایر گاز اروپا درست چند هفته پیش از آغاز فصل گرمایش، حدود ۲۰ درصد پایینتر از میانگین فصلی مانده است، معامله گران به مسیرهای عرضه گاز روسیه به اروپا و تقاضای زمستانی چشم دوخته اند. اروپا با کمبود عرضه در زمستان و آب و هوای شدیدا سردی روبرو خواهد شد که ممکن است قیمتها را به بیش از ۱۰۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت برساند.

جریان گاز در ایستگاه مالنو در آلمان که گاز روسیه را از یک خط لوله ترانزیت مهم دریافت می کند، به پایینترین حد خود در دو هفته گذشته رسید. حجم گاز در این مسیر از اواخر ژوییه کاهش پیدا کرد و پس از آتش سوزی در یک کارخانه گازپروم در روسیه که اوایل اوت روی داد، کاهش بیشتری پیدا کرد.

گازپروم روز دوشنبه اعلام کرد درخواست مشتریان اروپایی که گاز را از خط لوله یامال-اروپا دریافت می کنند که این سوخت را از طریق مالنو منتقل می کند را به طور کامل تامین خواهد کرد.

همچنین قیمت گاز همزمان با افزایش هزینه مجوز کربن تحت سیستم تجارت آلایندگی اتحادیه اروپا صعود کرده است زیرا افزایش هزینه انتشار کربن، گاز که سوخت پاکتری به شمار می رود را برای تولید برق جذابتر می کند.

تحلیلگران گروه مالی سیتی در یادداشتی نوشتند: انتظار می رود تقاضا در آسیا همچنان محموله های LNG را از دسترس اروپایی ها دور کند. تولید صنعتی در چین و هند، تقاضا برای تولید برق را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده است و عمده این برق با سوزاندن زغال سنگ تولید می شود اما تقاضا برای گاز را هم تحت تاثیر قرار داده است.

بهای معاملات گاز هلند برای ماه آتی روز دوشنبه ۴.۲ درصد صعود کرد و به ۵۳.۶۸ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید و تا ساعت چهار و ۳۴ دقیقه بعدازظهر به وقت لندن ۵۲.۵۵ یورو معامله شد. بهای معاملات ماه آتی گاز در انگلیس در بازار ICE فیوچرز یوروپ ۳.۸ درصد صعود کرد.

بازار منتظر نشانه هایی درباره زمان آغاز خط لوله نورد استریم ۲ از روسیه به آلمان است. جریان یافتن گاز از این مسیر می توانند محدودیت عرضه که در آستانه فصل زمستان وجود دارد را برطرف کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اپراتور نورد استریم ۲ روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد نخستین عرضه پیش از پایان سال آغاز خواهد شد زیرا آخرین بخش احداث لوله در دست انجام است. گام بعدی متصل کردن بخشهای دانمارک و آلمان این خط لوله است.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *