یکشنبه, 28 آبان 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

نظر عجیب حاجی بابایی در مورد دلار75 تومانی!

۸:۵۳ ب٫ظ, ۲۸ آبان ۱۴۰۲

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی وعضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه معتقد است که دولت تمام توان خود را به کار گرفته تا جلوی افزایش نقدینگی در کشور را بگیرد اما اقدامتش کافی نبوده است.

به گزارش اقتصاد آزاد حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان در مجلس یازدهم سابقه چندین دوره حضور درمجلس های دوره پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم را دارد وی وزیر آموزش و پرورش دولت دهم و کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد نیز بوده وهم اکنون ریاست کمیسیون برنامه وبودجه مجلس رابرعهده دارد وی در گفتگویی کوتاه با اقتصاد 100 به سوالاتمان درمورد تورم در جامعه پاسخ داده که می خوانید.

*آمارهای بانک مرکزی گویای تزریق پول به جامعه است که می تواند باعث رشد تورم شود اما دولت مدعی کنترل تورم بدون انتشار اسکناس است، چطور این کار انجام شده است ؟
-مولفه های گوناگونی در تورم تاثیرگذار است . یکی از آنها تزریق مستقیم پول است که دولت از تنخواه گردان امسال استفاده نکرد و این اقدام برای کنترل نقدینگی بود. در کنار این بحث بدهی بانک ها و تسهیلاتی پرداختی و اقدامات تاثیر گذار بانک ها در تورم است.

لذا نمی توانیم بگوییم چنین اقداماتی انجام نشده است، دولت تمام توان خود را به کار گرفته تا بانک ها را کنترل کرده و جلوی ایجاد پایه های پولی و افزایش نقدینگی را بگیرند ولی این که بگوییم کاملا موفق شده قطعا این اقدامات کافی نیست.

*یعنی نقدینگی تزریق شده است؟
-قدم های خوبی برداشته شده ،‌اما برای جلوگیری از تورم کافی نیست.

*پیش بینی می شود شاهد رشد تورم و افزایش نرخ ارز در کشور باشیم ،حتی برخی دلار 75هزار تومانی را مطرح می کنند،‌آیا این حرف درست است ؟
-علاقمند نیستم این پیش بینی را انجام بدهم . ممکن است که عده ای چنین نظری داشته باشند ، اما به نظرم درست نیست این موضوع الان بیان شود .

*به نظر شما دولت در کنترل نقدینگی و تورم چقدر موفق بوده است ؟
-پیگیری دولت درانجام برخی اقدامات برای کنترل تورم ،‌قابل تقدیر است ،اما این که توانسته تمام معابر را ببندد ویا مولفه ها را درست کند ،‌قطعا این طور نیست.

*مردم تورم را در زندگی می بینند اما دولت مدعی است که آنرا کنترل کرده، چنین ادعایی درست است ؟
-دولت باید بتواند بودجه و کسری آنرا اصلاح کند و بانک ها را کنترل و مدیریت نماید و جلوی تنخواه گردانی را بگیرد ،‌لذا همه این مسایل از مولفه هایی است که در کاهش تورم موثر خواهد بود.

*گفته می شود آمارهای منتشره دقیق نیست یا اصلا آماری منتشر نمی شود تا اظهارنظرهای دقیقی صورت بگیرد ؟
-آمارها باید دقیق منتشر شود و این کار باید انجام شود.

*اما آمارها دقیق منتشر نمی شود؟
-اگر نمی شود ،‌اشکال دارد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *