یکشنبه, 23 اردیبهشت 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

واردات خودروهای دست دوم به این دلیل منتفی است

۹:۳۰ ق٫ظ, ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
قیمت خودرو واردات خودرو

یک نماینده مجلس از دلیل تعلل وزارت صمت برای واردات خودروهای دست دوم خبر داد.

جواد حسینی کیا گفت مجلس پیگیر واردات خودرو های دست دوم است و این مساله را از وزارت صمت مطالبه می کند اما مدیران صمت تخصیص ندادن ارز از سوی بانک مرکزی را جدی ترین مانع بر سر واردات خودرو های کارکرده خارجی عنوان می کنند.

این نماینده کرمانشاه ادامه داد مجلس به دنبال این بود تا از مسیر تصویب این قانون التهابات بازار خودرو را کاهش دهد. بنابراین نمایندگان مجلس از بُعد نظارتی نیز ورود خودروهای دست دوم خارجی را پیگیری کردند اما پیگیری های مجلس به این پاسخ وزارت صمت ختم شده که بانک مرکزی ارز مورد نیاز را برای واردات خودروهای کارکرده تخصیص نمی دهد.

حدود پنج ماه پیش خبر تودین آیین نامه واردات خودروهای کارکرده منتشر شد. آن طور که وزیر صمت گفت این آیین نامه به دولت ارسال شده و برای اجرایی شدن نیازمند تصویب در هیات دولت است. اما از آن زمان تا کنون این آیین نامه در دولت مانده و برای بررسی در دستورکار هیات دولت قرار نگرفت است. نمایندگان مجلس به دنبال این بودند تا از مسیر واردات خودروهای دست دوم به نوعی بازار خودرو را مدیریت کرده و قیمت خودرو روند نزولی به خود بگیرد.

سیاست گذار خودرویی نیز با توجه به قانون شدن بحث واردات خودروهای دست دوم از سوی نمایندگان چاره ای نداشت تا مراحل تدوین آیین نامه اجرایی واردات خودروهای کارکرده خارجی را طی کرده و آیین نامه را بری قانون شدن به دولت تحویل دهد.

البته مدیران صمت نیز در کلام از ایده واردات خودروهای دست دوم استقبال کرده و ورود محصولات کارکرده برندهای جهانی خودروساز به بازار خودرو را راهی برای مدیریت نوسان قیمتی عنوان می کنند.

البته برخی از کارشناسان معتقدند وزارت صمت با توجه به دغدغه دفاع از تولید داخل و حمایت از شرکت های خودروساز، چندان مایل به واردات خودروهای دست دوم نیست و اگر نمایندگان آن را قانون نکرده بودند هیچگاه به سمت تدوین آیین نامه اجرایی برای واردات خودروهای کارکرده خارجی نمی رفت.

وزارت صمت هنوز از برنامه جایگزین واردات خودروهای دست دوم رونمایی نکرده است و مشخص نیست قرار است چه ایده ای را دنیال کند.

باید منتظر ماند و دید مدیران بانک مرکزی چه زمانی تصمیم می گیرند تا منابع مورد نیاز ارزی را برای واردات خودروهای کارکرده تامین کنند و چنانچه این مانع هم بر طرف شود آیا باز هم شاهد تعلل در واردات خودروهای دست دوم خارجی خواهیم بود؟

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *