سه شنبه, 30 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

وام فوری تعمیر خانه؛ مقایسه تسهیلات جعاله ۴۰ تا ۳۰۰ میلیونی

۱۲:۵۳ ب٫ظ, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
وام دانشجویی

وام جعاله مسکن به مالکانی که می‌خواهند خانه‌شان را تعمیر کنند پرداخت می‌شود. معروف‌ترین نوع این وام ۴۰ میلیون تومان در بانک مسکن قابل پرداخت است که برای دریافت آن نیازی به سپرده‌گذاری ندارید. تنها کافی است با پرداخت هزینه خرید اوراق تسه در صف دریافت وام نوبت بگیرید، اما بهتر است بدانید پرداخت وام جعاله، به بانک مسکن محدود نیست و خیلی از بانک‌ها چنین وامی را در قالب طرح‌های تسهیلات خود پیش‌بینی کرده‌اند.

اغلب آن‌ها می‌گویند مشتری برای دریافت وام باید در حساب قرض‌الحسنه بانک سپرده‌گذاری کند، اما وام با سود ۱۸ درصد به او پرداخت خواهد شد. مبلغ این وام در بانک‌های مختلف بین ۴۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان متغیر است و بانک‌ها مهلت بازپرداخت آن را بین دو تا پنج سال در نظر گرفته‌اند. مالکان برای تعمیرات خانه دستشان برای دریافت این وام باز است و می‌توانند با ارائه سند ملک وام بگیریند. بعضی بانک‌ها وام را علاوه بر تعمیرات، به خرید خانه هم اختصاص می‌دهند. برای نمونه وام خرید خانه برای زوج‌های تهرانی در بانک مسکن ۴۰۰ میلیون تومان است و متقاضی می‌تواند در کنارش، یک وام جعاله ۸۰ میلیونی هم بگیرد تا قدرت خریدش در بازار روی هم رفته به ۴۸۰ میلیون تومان برسد.

بانک مسکن به خریداران خانه و مالکانی که بخواهند تعمیراتی انجام دهند، وام پرداخت می‌کند. دریافت این وام بر عکس دیگر انواع وام تعمیرات، نیاز به سپرده‌گذاری در بانک مسکن ندارد و صرفا با ارائه اوراق امتیاز تسهیلات مسکن یا همان تسه، این وام را دریافت کرد. هر برگه تسه نماینده ۵۰۰ هزار تومان وام است و قیمت آن در آخرین معاملات بازار فرابورس به حدود ۶۲ هزار تومان رسیده است. سقف وام جعاله بانک مسکن از محل اوراق ۴۰ میلیون تومان است و این یعنی با خرید ۸۰ برگه تسه می‌توان تا سقف مبلغ وام جعالی مسکن گرفت. این روز‌ها برای خرید ۸۰ برگه تسه باید حدود پنج میلیون تومان پول خرج کنید و این یعنی عملا وام ۳۵ میلیونی به شما خواهد رسید، ولی اقساط وام همانی است که بود. مهلت بازپرداخت این وام پنج ساله است و نرخ سود ۱۷.۵ درصد برای آن در نظر گرفته شده و محاسبات نشان می‌دهد مبلغ قسط ماهانه وام جعاله بانک مسکن به حدود یک میلیون تومان می‌رسد.

علاوه بر وام جعاله از محل اوراق، بانک مسکن روش دیگری را هم مبتنی بر سپرده در نظر گرفته است. البته در این روش مبلغ وام چندان چنگی به دل نمی‌زند و حدود پنج میلیون تومان است. با سپرده‌گذاری شش ماهه در این بانک می‌توانید وام جعاله پنج میلیونی را با نرخ سود خیلی پایین‌تر یعنی ۱۱ درصد دریافت کنید. از آنجا که مهلت بازپرداخت وام پنج ساله است، در این روش مبلغ قسط ماهانه وام جعاله تنها حدود ۱۰۹ هزار تومان خواهد بود. آن‌هایی که وام جعاله بانک مسکن می‌گیرند، عموما مشکلی بابت ضمانت آن ندارند. چراکه این وام به مالک خانه یا خریدار خانه پرداخت می‌شود و می‌توان سند ملک یا در صورت تمایل ضامن رسمی به بانک معرفی کرد.

بانک سامان؛ ۳۰۰ میلیون با سود ۱۸ درصد

بانک سامان برای مشتریانش که بین سه تا شش ماه گردش حساب داشته باشند، وام تعمیرات مسکن پرداخت می‌کند. آنطور که در سایت بانک سامان آمده سقف این تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومان است، اما در برخی منابع گفته شده سقف این وام به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. مشتریان بانک سامان می‌توانند حداکثر تا ۳۰ درصد ارزش ملک خود را وام تعمیرات بگیرند. ضامن وام می‌تواند متنوع باشد. وام جعاله بانک سامان با پشتوانه سپرده، گواهی سپرده، اوراق مشارکت دولتی و اوراق مشارکت بانک مرکزی پراخت می‌شود. البته در ازای سپردن ملکتان به رهن بانک هم می‌توانید این وام را دریافت کنید. مهلت بازپرداخت در نظر گرفته شده برای وام جعاله بانک سامان حداکثر پنج سال ایت و این وام با نرخ سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود. با این وجود هزینه‌های جانبی زیادی دارد. گفته می‌شود علاوه بر سود ۱۸ درصدی حدود سه درصد بیمه نظارت و سه درصد هم سود ریسک اعتباری شامل حال این وام خواهد شد و عملا نرخ سود را به ۲۴ درصد می‌راسند. همچنان کل مبلغ وام در اختیار مشتری قرار نخواهد گرفت و ۱۵ درصد آن باید در حساب بانک باقی بماند. اطلاعات سایت رده نشان می‌دهد دریافت این وام حدود ۲۱.۷ میلیون تومان هزینه شامل حق کارشناسی، بیمه و تشکیل پرونده دارد. با در نظر گرفتن نرخ سود ۱۸ درصد برای وام ۳۰۰ میلیونی، مبلغ هر قسط حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

اگر بانک سامانه مبلغ وام را به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش دهد، در آن صورت اگر بخواهید با سقف مبلغ وام بگیرید، باید هر ماه ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قسط بدهید. این ارقام با در نظر گرفتن نرخ سود ۱۸ درصدی محاسبه شده است. اگر نرخ سود ۲۴ درصدی را مبنا قرار دهیم، مبلغ اقساط وام ۵۰۰ میلیونی می‌تواند به ماهی ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برسد! البته الزامی وجود ندارد که مشتری حتما به اندازه سقف مبلغ در نظر گرفته شده وام بگیرد.

بانک سینا؛ ۲۰۰ میلیون با سود ۱۸ درصد

سقف مبلغ وام تعمیرات مسکن در بانک سینا به ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد. البته بانک سینا کمی شرایط سخت‌تری نسبت به دیگر بانک‌ها برای پرداخت وام جعاله دارد. برای مثال مشتری باید حساب قرض‌الحسنه با سرمایه مشخص پیش بانک سامانه داشته باشد. همچنین گفته می‌شود اعتبار شغلی برای دریافت این وام خیلی مهم است چراکه هرکسی از مبلغ اقساط آن بر نمی‌آید. وام جعاله بانک سینا با سود ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت پنج ساله پرداخت می‌شود و این یعنی بعد از دریافت وام باید ماهی حدود پنج میلیون تومان به بانک سینا قسط پرداخت کنید. از جمله دیگر شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن از این بانک مسدودی بخشی از تسهیلات است. شما شاید ۲۰۰ میلیون تومان وام بگیرید، ولی همان روز اول باید ۲۲.۵ درصد از کل وام دریافت شده را در حساب بانک سینا نگه دارید تا زمانی که کل وام به طور کامل تسویه شود و این یعنی عملا ۱۵۵ میلیون تومان وام به شما تعلق می‌گیرد، ولی باید اقساط وام ۲۰۰ میلیونی را پرداخت کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهد برای مبالغ بالای ۲۰ میلیون تومان دیگر ضامن رسمی پذیرفته نیست و حتما باید سند ملک را به عنوان ضمانت در نظر بگیرید. همچنین برای مبلغ بالای ۵۰ میلیون تومان باید مفاصا حساب مالیاتی داشته باشید.

بانک صادرات؛ ۲۰۰ میلیون با سود ۱۸ درصد

مبلغ وام جعاله بانک صادرات ایران به طور معمول ۵۰ میلیون تومان است، اما اگر تعمیرات اساسی احتیاج داشته باشید و کارشناس بانک این موضوع را تایید کند، می‌توانید تا ۸۰ درصد کل هزینه برآورد شده و تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام جعاله بگیرید. همچنین برای دریافت وام کمتر از ۲۰ میلیون تومان می‌توانید ضامن رسمی ارائه کنید، ولی اگر می‌خواهید بیش از ۲۰ میلیون تومان وام بگیرید، لازم است تا سند خانه را در رهن بانک بگذارید. آنطور که در سایت بانک صادرات آمده، مهلت بازپرداخت وام جعاله مسکن دو سال در نظر گرفته شده و سود تسهیلات ۱۸ درصد است. با این حساب اگر بخوهید وام ۲۰۰ میلیونی جعاله از بانک صادرات بگیرید، ما این مهلت بازپرداخت کوتاه، احتمالا هر ماه باید ۱۰ میلیون تومان قسط بدهید که کمتر کسی از پس پرداخت آن بر می‌آید. برخی منابع می‌گویند مدت بازپرداخت وام جعاله بانک صادرات سه ساله است که در این صورت اقساط ماهانه وام ۲۰۰ میلیونی حدود هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد شد. در صورتی که موفق به دریافت وام شوید باید همان روز اول ۲۰ درصد وام یعنی حدود ۴۰ میلیون تومان را در بانک سپرده‌گذاری کنید. این یعنی عملا وام ۱۶۰ میلیونی دریافت می‌کنید، ولی اقساط وام ۲۰۰ میلیونی پرداخت خواهید کرد.

بانک ملی؛ ۵۰ میلیون با سود ۱۸ درصد

بانک ملی در ازای سرمایه‌گذاری در حساب قرض‌الحسنه به مشتریانش وام تعمیرات مسکن پرداخت می‌کند. مبلغ وام جعاله بانک ملی ۵۰ میلیون تومان است و این رقم احتمالا برای تعمیرات جزئی خانه کافی باشد. هرچند برای دریافت این وام باید حساب سپرده قرض‌الحسنه داشته باشید، ولی وامی که دریافت می‌کنید با نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود و باید در عرض سه سال کل اقساط آن را پرداخت کنید. محاسبات نشان می‌دهد با این تفاسیر قسط ماهانه وام جعاله بانک ملی رقمی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود. این وام را می‌توان با معرفی ضامن رسمی دریافت کرد، ولی این ضامن صرفا برای ۲۰ میلیون تومان از این وام کافی است و اگر بخواهید بیشتر وام بگیرید، باید سند شش دنگ خانه را به مدت سه سال و تا پایان قرارداد در رهن بانک بگذارید./فرارو

مقایسه تسهیلات جعاله قابل پرداخت در بانک‌های کشور

 
بانک مبلغ وام نرخ سود قسط ماهانه مهلت بازپرداخت
مسکن ۴۰ میلیون تومان ۱۷.۵ درصد یک میلیون تومان پنج سال
مسکن پنج میلیون تومان ۱۱ درصد ۱۰۰ هزار تومان پنج سال
سامان ۳۰۰ میلیون تومان ۱۸ درصد هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پنج سال
سینا ۲۰۰ میلیون تومان ۱۸ درصد پنج میلیون تومان پنج سال
صادرات ۲۰۰ میلیون تومان ۱۸ درصد ۱۰ میلیون تومان دو سال
ملی ۵۰ میلیون تومان ۱۸ درصد یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سه سال

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *