سه شنبه, 9 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

وعده بزرگ وزیر جهاد/بازار مرغ به ثبات می رسد

۱۰:۰۱ ق٫ظ, ۹ شهریور ۱۴۰۰

وعده بزرگ وزیر جهاد/بازار مرغ به ثبات می رسد
ساداتی نژاد با بیان اینکه به دلیل شرایط متنوع اقلیمی، ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم، گفت: در حوزه منابع انسانی نیز ظرفیت خوبی داریم و۴/۵ میلیون تولیدکننده فعال و حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در این بخش فعالیت می‌کنند.

سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی شب گذشته (دوشنبه ۸ شهریور) در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه به دلیل شرایط متنوع اقلیمی، ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم، گفت: در حوزه منابع انسانی نیز ظرفیت خوبی داریم و۴/۵ میلیون تولیدکننده فعال و حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در این بخش فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه کمتر کشوری در جهان وجود دارد که چنین ظرفیت‌های طبیعی و اقلیمی در بخش کشاورزی داشته باشد و اگر مناسب و معقول از این نعمات استفاده نکنیم، جفا کرده ایم، گفت: ظرفیت کم نظیر کشاورزی ما علاوه بر اینکه می‌تواند غذای مورد نیاز داخل کشور را تامین کند، قادر است برای کشورمان تولید قدرت کند.

ساداتی نژاد کشاورزان و دامداران را علاوه بر تامین کننده غذای مردم، تولیدکننده قدرت برای کشور معرفی و تصریح کرد: یکی از ابعاد اقتدار ملی کشورها، امروز اقتدار غذا تعریف می‌شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی اگر کشور‌های دیگر از لحاظ غذا به ما وابسته باشند، قطعا از نظر دیپلماسی نیز تاثیر گذار خواهد بود. امروز غذا یک ابزار حکمرانی است و کشور‌هایی قدرتمند هستند که تولید غذا می‌کنند.

وی در تشریح برنامه های وزارتخانه متبوعش برای برقراری آرامش بازار مرغ و تامین نیاز مصرف کنندگان تا پایان سال گفت: برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تجارب سال ۹۸ نشان داد که ما از این نقطه ضربه پذیریم، گفت: امریکا در این سال فروش مرغ اجداد به ایران را تحریم کرد و همین امر نیز نشان دهنده اهمیت این بخش است.

ساداتی نژاد با بیان اینکه در دراز مدت می‎توانیم بالای ۵۰ درصد نهاده‎ ها را در داخل تولید کنیم، ادامه داد: برنامه ما این است که تولید مرغ لاینِ آرین را احیا و مسائل ژنتیکی آن را حل کنیم. مشکلات سامانه بازارگاه تاحدودی برطرف شده و الان مشکلش تاخیر در رساندن نهاده به دامدار است که درحال رفع آن هستیم. با استفاده از ظرفیت‎ باسکول‎های دیجیتال و پرنده‎ شمار می‎توان فهمید که مرغِ کسی که نهاده گرفته به کشتارگاه رفته است. با توجه به ظرفیت‎های هوشمند نابسامانی‎های توزیع مرغ را کنترل می‎کنیم.

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه باید بر اساس تجارب گذشته تولید داخل را تقویت کنیم و البته به خودکفایی صد در صد نمی‌رسیم، گفت: بهترین شرایط این است که دست کم نیمی از نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم. با وزارت صمت نیز در تلاشیم تا نابسمانی در توزیع نیز رفع شود و البته به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها تا حدی زمان می‌برد. از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا سامان به بازار باز گردد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه باید به سود بخشی کشاورزی توجه کنیم و به همین دلیل نمی‌توانیم درباره قیمت، دستور بدهیم، افزود: اغلب تولیدکنندگان به قیمت‌های دستوری اعتراض دارند و به هزینه‌های تولید اشاره می‌کنند. محاسبات نشان می‌داد که قیمت مرغ ۱۷ هزار تومان است، اما در بازار قیمت ۱۴ هزار تومانی تعیین شد که این تفاوت قیمت، نابسامانی به همراه دارد.

وزیر کشاورزی با اشاره به اینکه وقتی ارز دولتی داده می‌شود، توقع قیمت تعیین شده نیز منطقی است، گفت: اما باید هزینه‌های دیگر را نیز لحاظ کرد. حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کننده نیز هست.

به گفته ساداتی نژاد اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در بازار فعال هستند و برای حذف واسطه‌ها و دلال‌ها باید از آن‌ها استفاده کرد. باید یک اتحادیه سراسری باشد که به نمایندگی از آن صنف دیدگاه هایش را مطرح کند. استراتژی ما برای کنترل بازار استفاه از این تشکل است. در همان دولتی که قانون تمرکز لغو شد، در اواخر دولت قانون تمرکز بازگردانده شد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *