یکشنبه, 26 فروردین 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

پیش بینی بورس یکشنبه 26 فروردین 1403

۹:۲۰ ق٫ظ, ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

فروشندگان بازار سرمایه پس از افزایش تنش‌ها بین ایران و اسرائیل در آخر هفته گذشته، دست برتر را در جریان معاملات داشتند؛ به طوری که 95 درصد نمادهای در سوی منفی دامنه نوسان ایستادند. سرنوشت بازار پس از سقوط آزاد نماگرهای سهامی چه خواهد شد؟ به‌ویژه اینکه ایران، شب گذشته حملات گسترده‌ای را علیه رژیم صهیونیستی ترتیب داد.

به گزارش اقتصاد آزاد در پایان معاملات اولین روز کاری هفته جاری، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 2.38 درصدی، 53 هزار و 928 واحد از ارتفاع این شاخص در سطح دو میلیون و 207 هزار و 970 واحدی قرار گرفت.

افت ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌ عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت اندک 3.34 درصدی (معادل 25 هزار و 100 واحد) در پله 726 هزار واحدی قرار گرفت.

معاملات بورس تهران در آینه آمار و ارقام
تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم ) را در روز شنبه، چهار هزار و 780 میلیارد تومان نشان می‌داد. این تابلو همچنین، حجم معاملات روز شنبه را 11.8 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آنها به بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز شنبه بورس از خروج هزار و 779 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

60 درصد از نماد‌های بازار در جریان معاملات روز شنبه، بیش از چهار درصد نوسان منفی را متحمل شدند! از سوی دیگر 90 نماد در حالی که طی دقایق ابتدایی پس از بازگشایی معاملات در سوی مثبت دامنه نوسان قرار داشتند، به صف فروش نشستند.

رنج منفی گسترده در بازار سهام، فروش سنگین و با چاشنی فرار را از سمت فعالان بازار تداعی می‌کند. این اولین بار نیست که بازار در واکنش اولیه به تنش‌های سیاسی، نقشه یکدست قرمز را تجربه می‌کند. با این حال هر بار تنها پس از مدت کوتاهی، ورق معاملات برگشته است.

با این حال به نظر می‌رسد این بار، تحولات سیاسی و نظامی از سطح تنش فراتر است چرا که ایران از شب گذشته حملات گسترده‌ای را علیه مواضع رژیم صهیونیستی انجام داده و با پهپاد و موشک‌های دوربرد به سرزمین‌های اشغالی حمله کرده است. این حملات که در پاسخ به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق انجام شده، بازارها را در حالت تدافعی و انتظار قرار داده است. بر همین اساس به نظر می‌رسد بورس تهران در دومین روز هفته هم با شناسایی ریسک، سرخپوش باشد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *