جمعه, 19 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

چرا ایجاد شغل در تعاونی ها پول زیادی نمی خواهد؟

۲:۱۷ ب٫ظ, ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از ایسنا، موضوع اشتغال و بیکاری یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اقتصاد کشور به شمار می‌رود که در صورت عدم توجه به آن، پیامدهای گسترده‌ای در حوزه های اجتماعی و اقتصادی بر جای می‌گذارد.

کارشناسان می گویند برای ایجاد یک شغل در بخش‌های مختلف باید ارقام متفاوتی هزینه کرد به نحوی که اگر در گذشته با هزینه های پایین و سرمایه گذاری ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان می شد یک شغل ایجاد کرد اکنون ایجاد یک شغل پایدار به بیش از ۴۰۰ میلیون تومان نیاز دارد که در برخی موارد تا یک میلیارد تومان هم برآورد می شود.

به اعتقاد آنها با توجه به شتاب رشد جمعیت به ویژه جمعیت جوان جویای کار، گسترش شهرنشینی و عوامل متعددی همچون افزایش هزینه‌های زندگی، دستمزد، تورم، آموزش و مهارت، هزینه ایجاد شغل افزایش پیدا کرده است.
علی حیدری، کارشناس حوزه کار در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی هزینه ایجاد شغل در بخش‌های اقتصادی می گوید:به طور کلی برای ایجاد اشتغال در کشور نیازمند رشد اقتصادی هستیم و اگر اقتصاد از ثبات و رشد لازم برخوردار شود می توان به ایجاد اشتغال گسترده در کشور امیدوار بود.

وی سرمایه‌گذاری برای ایجاد شغل در بخشهایی مثل صنعت و کشاورزی را بیشتر از بخش خدمات دانسته و می گوید: اگرچه ایجاد شغل در این بخش بسیار است ولی با توجه به معضل کم آبی، خشکسالی و گران بودن دسترسی به آب در کشور و همچنین بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی در این بخش نمی توان انتظار داشت در کوتاه مدت اشتغالزایی گسترده ای را شاهد باشیم مگر آنکه به روشهای دیگر و تغییر الگوهای کشت روی آوریم.
این کارشناس حوزه کار ایجاد شغل در بخش صنعت را نیز مستلزم سرمایه و هزینه بالا دانسته و می گوید: عمده این بخش در انحصار دولتی است و شرایط و بسترهای خاص خود را برای اشتغالزایی دارد، برای ایجاد شغل در این بخش نیز دستکم به بیش از ۴۰۰ میلیون تومان نیاز است.

حیدری معتقد است با توجه به شرایط اقتصاد کشور و افزایش نرخ سود وام های بانکی باید در بخشهایی متمرکز شد که هزینه کمتر و اشتغال پایدار بیشتری به دنبال دارد.
در همین حال بهمن عبدالهی رییس اتاق تعاون ایران در گفت و گو با ایسنا، راه برون رفت از چالش ها و بسیاری از مشکلات کشور را در تقویت بخش تعاون می داند و می گوید: تعاونی ها بنگاه های کوچک اقتصادی هستند که به طور مستقیم و غیرمستقیم در رشد اقتصادی، افزایش بهره وری، اشتغالزایی و کارآفرینی، افزایش تولید ناخالص داخلی و رونق تولید ملی سهم بسزایی دارند.
به گفته وی تعاونی ها مردمی‌ترین بخش اقتصاد به شمار می روند که از ویژگی ها و مزیتهایی منحصر به فردی نظیر توزیع عادلانه ثروت و درآمد، رفع فقر و تبعیض، حذف واسطه گری و دلالی، عام المنفعه بودن و اشتغال پایدار برخوردارند.

رییس اتاق تعاون می گوید: ظرفیت ایجاد شغل در بخش تعاون و پایین بودن هزینه های اشتغالزایی اهمیت توجه به بخش تعاون را بیش از پیش نشان می دهد به نحوی که هزینه ایجاد شغل در تعاونی ها یک دهم سایر بخش ها است و با ۱۰۰ میلیون تومان می توان در تعاون شغل ایجاد کرد.

عبدالهی می افزاید: بخش تعاون بزرگترین شبکه فروشگاه های زنجیره ای را در اختیار دارد و از این جهت علاوه بر ظرفیت های بالای اشتغال، نقش موثری در تامین و توزیع کالای اساسی و مورد نیاز مردم ایفا می کند؛ در بخش مسکن نیز با بهره گیری از ظرفیت تعاونی های مسکن می توان شغل های بسیاری را ایجاد و فعال کرد.

به گفته وی در حال حاضر تعاونی های بسیاری در گرایش های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی در کشور فعالیت دارند و به عنوان بنگاه‌های کوچک و کم هزینه و زود بازده به اشتغال پایدار و گسترده در کشور کمک می کنند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارها نزدیک به ۱۰۰ هزار بنگاه تعاونی با عضویت بیش از ۱۴ میلیون نفر در کشور مشغول فعالیت هستند که زمینه ایجاد بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرصت شغلی را به وجود آورده‌اند.
در هفته تعاون امسال ۲۶۸ طرح تعاونی با سرمایه گذاری ۳۳۸۷ میلیارد تومان اعتبار و اشتغالزایی ۷۰۰۰ نفر به بهره برداری رسید که از ظرفیت های بالای اشتغال در این بخش مردمی حکایت دارد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *