جمعه, 29 اردیبهشت 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

چه بلایی بر سر پلاتین آمد؟

۲:۳۳ ب٫ظ, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از ایسنا، این گزارش‌ها بر تغییرات نوظهور در سرنوشت پلاتین و پالادیوم تاکید می‌کند که هر دو عمدتاً در اگزوز خودروها برای خنثی‌کردن آلاینده‌های مضر موتور استفاده می‌شوند.

افزایش تقاضا و کمبود عرضه پالادیوم برای سال‌ها، باعث افزایش قیمت‌ها شد، در حالی که مصرف کم و در دسترس بودن بیشتر، قیمت پلاتین را پایین نگه داشت. دو مورد از گزارش‌ها پیش‌بینی کردند که اگرچه پالادیوم امسال با کسری باقی خواهد ماند اما کمبود پلاتین بیشتر خواهد بود.

خودروسازان برای صرفه‌جویی در هزینه از پالادیوم به پلاتین تغییر می‌کنند و تولید خودروهای سنگین پلاتینیوم در حال افزایش است و خودروهای الکتریکی بدون اگزوز در حال نفوذ به بازار خودروهای سبک متمرکز بر پالادیوم هستند. همچنین مصرف پلاتین توسط صنعت و جواهرسازان حمایت می‌شود، در حالی که تقاضای پالادیوم تقریباً به طور کامل به خودرو بستگی دارد.

قیمت پالادیوم در ماه‌های اخیر به شدت کاهش یافته است، در حالی که قیمت پلاتین نشانه‌هایی از بهبود را نشان می‌دهد.

شورای سرمایه‌گذاری جهانی پلاتین ۹۸۳ هزار اونس کسری پلاتین را پیش‌بینی کرد که بزرگ‌ترین رقم از سال ۲۰۱۴ تاکنون بوده است. مشاوران متالز فوکوس ۹۵۳ هزار اونس کمبود پلاتین را پیش‌بینی کرد که از ۵۳ هزار اونس در سال ۲۰۲۲ بیشتر بود.

بر اساس گزارش رویترز، با این حال، متالز فوکوس پیش‌بینی می‌کند که این کسری از ۵۴۷ هزار اونس در سال گذشته به ۷۰۷ هزار اونس افزایش یابد.

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *