جمعه, 5 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

کاهش ۳۵درصدی تقاضای مواد غذایی نسبت به محرم گذشته

۹:۴۸ ق٫ظ, ۵ شهریور ۱۴۰۰
افزایش مواد غذایی

 

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار داشت: هر ساله یک ماه مانده به محرم اوج و پیک تقاضا بود؛ اما امسال هیچ هیجانی در بازار نداشتیم. بخشی از آن به‌خاطر شیوع کرونا و نبود مراسم‌ و بخشی از آن هم به‌دلیل کاهش قدرت خرید است.

قاسمعلی حسنی درمورد بازار مواد غذایی اظهار کرد: قیمت شکر از ابتدای سال دچار نوسانات بوده است، در ابتدای سال برای شکر پنج‌ نرخ وجود داشت؛ شش‌هزار و 650تومان برای صنعت و صنف با حواله، هشت‌هزار و 700تومان برای مصرف‌کننده، 11هزار و 700 تومان با حواله، 13هزار تومان قیمت آزاد و 15هزار تومان قیمت آزاد برای مصرف‌کننده بود.

وی ادامه داد: دولت در دو مرحله یک‌بار 72درصد و یک‌بار 18درصد و در مجموع 90درصد افزایش قیمت داد. شش‌هزار و 650تومان به 11هزار و 500 تومان و هشت‌هزار و 700تومان به 15هزار تومان رسید که با همین قیمت هم‌اکنون در بازار به‌صورت محدود است؛ اما با نرخ 13هزار تومان به‌میزانی که خریدار بخواهد وجود دارد. در چند وقت اخیر در بازار شاهد رشد در قیمت شکر نبودیم، حتی از کیلویی 13هزار و 500 به 13هزار تومان کاهش پیدا کرده که به دست مصرف‌کننده به قیمت 13هزار و 400 تومان می‌رسد.

وی افزود: قیمت چای نیز تغییراتی نداشته است. قیمت حبوب از ابتدای سال حدود 30درصد و در بعضی موارد بیش‌تر افزایش قیمت داشته است. پیک مصرف حبوب از آبان‌ تا اسفند است؛ چراکه در تابستان نگهداری آن سخت است. امیدواریم با نزدیکی به فصل برداشت کمی شاهد آرامش در قیمت‌ها باشیم. همه این‌ها بستگی به سیاست‌های دولت آینده دارد که چه برخوردی با بازار داشته باشد. امیدواریم یک مرکز پژوهش‌ها در حوزه بازار مواد غذایی داشته باشند و دعوت کنند، ما نیز در کنار دولت برای فراوانی کالا، ثبات قیمت‌ها و… خواهیم بود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی با تأکید بر وجود رکود در بازار گفت: در هیچ کالایی در بازار با کمبود مواجه نیستیم. گرانی و گران‌فروشی است؛ اما کمبودی وجود ندارد. بازار همچنان در رکود است، مردم منتظر هستند تا مشخص شود سیاست دولت و وزیر جدید چیست؟ آیا باز هم سهمیه‌بندی‌ها وجود دارد؟ آیا باز هم مشکلات ارزی خواهد بود؟ یا این‌که می‌خواهند اجازه دهند بازار کار خود را انجام دهد؟

این مسئول صنفی یادآور شد: روغن 35درصد، برنج 38درصد، شکر 90درصد و حبوب بین 10 تا 38درصد افزایش قیمت داشته که این عوامل باعث کاهش مصرف خانواده‌ها شده است. حسنی خاطرنشان کرد: با بررسی 30قلم کالای مواد غذایی در ایام محرم نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته 35درصد کاهش فروش در مواد غذایی داشته‌ایم. مواد غذایی به قدر کافی در کشور وجود دارد، اما خریداری نیست. بیش‌ترین کاهش تقاضا نیز برای حبوب بوده است.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *