شنبه, 27 خرداد 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

گردشگران لاکچری افغانستان به ایران آمدند؟

۱:۴۹ ب٫ظ, ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل ایلنا حرمت‌الله رفیعی (رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران) درخصوص وضعیت گردشگر ورودی گفت: نمی‌توان گفت وضعیت ورود گردشگر به کشور خوب است اما بد هم نیست. میانگین در ماه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر گردشگر ورودی داریم که اولویت نخست به گردشگران عرب به‌خصوص از کشور عراق اختصاص می‌یابد. البته از کشور عمان و برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز گردشگر داریم که به این بخش از گردشگران عرب افزوده می‌شوند.

او ادامه داد: شمار گردشگرانی که از کشور افغانستان به ایران سفر می‌کنند، افزایش یافته و تعداد پروازهای ما و افغانستان زیاد شده است. اکنون رویکرد حوزه گردشگر ورودی از افغانستان به ایران تغییر کرده و شاهد ورود گردشگران لاکچری افغان به ایران با رویکردی متفاوت با آنچه در گذشته در حوزه گردشگری بین ایران و افغانستان شاهد بودیم، هستیم. این گردشگران علاوه بر حوزه سلامت به منظور اقامت در ایران برای رفتن به بلاد غرب و یا بازگشت به وطن خود به ایران سفر می‌کنند. تمام پروازهای افغانستان به ایران که تقریبا ۹ تا ۱۰ پرواز در هفته است، همواره پر است.

به گفته رفیعی، تعداد گردشگران اروپایی که به ایران سفر کنند کم شده اما گردشگران کشورهای چین و روسیه افزایش یافته‌اند. این امر پیام خوبی برای ما دارد چراکه ورود گردشگر از چین برای مدت طولانی به ایران بسته شده بود و تعداد گردشگران روس نیز به اندازه‌ای اندک بودکه می‌توان گفت اصلا گردشگر روس نداشتیم.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران همچنین از قراردادی با طرف گردشگری روس خبر داد که قرار است به زودی منعقد شود تا در حوزه تبادل گردشگر تسهیلاتی صورت گیرد. روس‌ها مصمم هستند تا بخشی از گردشگرانشان که به ترکیه و سایر کشورهای نزدیک به ایران سفر می‌کنند حتما در طول سفر خود به ایران هم بیایند.

او خاطرنشان کرد: امید است بتوانیم بستری برای این گردشگران فراهم کنیم تا تعداد سفرهایشان به ایران افزایش یابد. ناگفته نماند؛ هستند گردشگرانی از کشورهایی مانند چین و روسیه که به صورت حکومتی سفر می‌کنند تا به فلان مقاصد سفر کنند آنگاه شرکت‌های گردشگری‌اشان بر اساس لیستی که به آنها اعلام می‌شود، مقاصدشان را معرفی می‌کنند. اکنون تعداد گردشگران ما از کشور روسیه افزایش یافته و ایران نیز در لیست مقاصد چین قرار گرفته. می‌توان گفت در تلویزیون چین و روسیه تبلیغات سفر به ایران انجام می‌شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *