چهارشنبه, 12 بهمن 1401

اخبار روز

ما را دنبال کنید

تله بورسی پیش پای خریداران؟/ پیش بینی بورس 12 بهمن 1401

۸:۵۳ ق٫ظ, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
پیش بینی بورس

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن
به گزارش  اقتصاد آزاد به نقل از اقتصاد نیوز ، در شرایطی که  شاخص کل بورس از سقف اخیر خود فاصله بیش از 130 هزار واحدی گرفته است، اختلاف نظر زیادی بین تحلیلگران وجود دارد که آیا اصلاح بازار به پایان رسیده یا این تازه ابتدای مسیر نزولی است؟

در دوره های گذشته معمولا اصلاح بازار چند ماه طول می کشید اما این بار برخی از تحلیلگران نظر متفاوتی دارند. به همین دلیل است که بعد از هر بار منفی شدن بازار، نظراتی درخصوص تمام شده اصلاح بازار از این تحلیلگران منتشر می شود.

تا اینجای کار، تحلیل این دسته از افراد درست نبوده و بازار افت نسبتا قابل توجهی کرده است. گرچه که افت پرشتاب بازار می تواند نوید این را بدهد که اصلاح بورس  هرچه زودتر به پایان خواهد رسید و بازار دوباره در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت.

رشد یک درصدی شاخص کل در بازار روز گذشته برخی از معامله گران را امیدوار کرده که این می تواند آغاز رشد دوباره بورس باشد. با این حال نگاهی به چارت شاخص کل نشان می دهد در گذشته هم هر بار بازار وارد فاز نزولی شده، بارها شاخص ریز موج هایی در جهت صعود داشته و دوباره افت کرده است.

سیگنال منفی از جانب ارزش معاملات

فعلا باید منتظر ماند و دید در معاملات امروز و هفته آینده چه روندی طی می شود. معامله گران می دانند که شرایط فعلی مشابه شرایط ابتدای سال 99 نیست که اگر خرید نکنند، صف های خرید سنگین تشکیل شود و از رشد بازار جا بمانند.

حتی اگر بنا بر رشد بازار هم باشد، اکثر نمادها اجازه ورود خواهند داد و از این بابت خیال سرمایه گذاران راحت است. آن ها قصد دارند ابتدا نسبت به صعودی شدن مجدد بازار اطمینان حاصل کنند و پس از آن دست به خرید بزنند.

فعلا نگرانی بزرگی که در بازار وجود دارد، کاهش ارزش معاملات خرد است. دیروز ارزش معاملات خرد به 6 هزار میلیارد تومان رسید که حدود 500 میلیارد تومان کمتر از ارزش معاملات دوشنبه بود. در مقایسه با سه شنبه دو هفته قبل، ارزش معاملات سقوطی چشمگیر داشته و از 9700 میلیارد تومان به ارقام فعلی رسیده است.

نکته امیدوارکننده معاملات دیروز

با این حساب فعلا ارزش معاملات تردیدهای معامله گران برای خریدهای جدید را بیشتر می کند. از طرفی دیروز هم حدود 85 میلیارد تومان پول توسط حقیقی ها از بازار خارج شده که گرچه شیب خروج پول بسیار کم شده، اما هنوز حقیقی ها در حال فروختن سهام خود هستند.

نکته امیدوارکننده بازار دیروز، افزایش قدرت خریداران حقیقی بود که شاخص قدرت خریداران حقیقی از 0.95 به 1.09 رسید.

با توجه به روند معاملات دیروز و در نظر گرفتن افزایش عرضه ها در روزهای چهارشنبه، برای امروز می توان بازاری متعادل تر از دیروز را متصور شد که افزایش عرضه ها می تواند باعث افت شاخص ها شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *