چهارشنبه, 12 بهمن 1401

اخبار روز

ما را دنبال کنید

دلار آبی بخریم یا دلار سفید؟ /نگرانی در بازار ارز

۱۰:۲۸ ق٫ظ, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

به گزارش اقتصادآزاد به نقل از اکوایران، سایه اخبار سیاسی بر بازار ارز تاثیر گذشته، معامله گران کماکان دل نگران متغیرهای اقتصاد کلان هستند. فرق دلار سفید و آبی چیست؟

معامله گران ارز چه دل نگرانی دارند

پس از ارائه بودجه دولت به مجلس، در دیدبان اکوایران به خوش بینی برای قیمت نفت در بودجه اشاره شد که بعدها رییس مجلس نیز قیمت تعیین شده برای نفت را خوشبینانه خواند.

با این حال، داستان نگرانی از کسری بودجه همچنان ادامه دارد و تنها محدود به خوش بینی در قیمت نفت نمی شود. این روزها مسأله واگذاری دارایی های دولتی در بودجه بحث آفرین شده است اول از همه گفته می شود که مبلغ مشخص شده در بودجه برای واگذاری دارایی ها خوش بینانه است و احتمال آنکه این میزان درآمد از محل واگذاری اموال دولتی حاصل شود بسیار کم است. به همین دلیل نگرانی از کسری بودجه از این جهت نیز افزایش می یابد. کسری بودجه یکی از دلایل اصلی ایجاد تورم در اقتصاد کشور است زیرا دولت در مواجهه با کسری بودجه مجبور به استقراض از بانک مرکزی می شود که همین مسئله بر رشد نقدینگی و تورم اثر منفی می گذارد.

عبدالناصر همتی رییس سابق بانک مرکزی روز قبل در توییتی اعلام کرد که لازمه جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی، توقف کسری بودجه آشکار و نهان دولت است.

بررسی اظهار نظرهای موجود نشان می دهد که کسری بودجه دولتی بسیار محتمل به نظر می رسد.

گفته می شود دلارهای عرضه شده توسط بانک مرکزی دلارهای سفید هستند که در بازار آزاد به قیمت کمتری معامله می شوند و قیمت عرضه شده توسط بانک مرکزی سود خاصی را نصیب خریداران نمی کند. اسکناس های سفید در ایران، افغانستان، پاکستان و برخی از کشورهای دیگر با قیمت پایین تری نسبت به دلار آبی معامله می شود البته دولت آمریکا می گوید تمام اسکناس های آمریکایی از دهه ۱۹۱۴ قابل قبول و استفاده هستند.

از سال ۲۰۱۳ آمریکا برای آنکه شانس تقلب در بازار ارز را کم کند ولی راه شناخت دلارتقلبی از غیر تقلبی راحت تر باشد اسکناس های صد دلاری جدید منتشر کرد.اسکناس های صد دلاری جدید یک نوار سه بعدی آبی روی خود دارند که عدد ۱۰۰ و شکل زنگوله روی این نوار یکی از راه های شناسایی آن است.

دلار سفید یا آبی برای آمریکا تفاوتی ندارد ولی برخی صرافی ها و بانک های جهانی از قبول دلار سفید سر باز زده یا به قیمت پایین تری دلار سفید را می خرند به همین دلیل معامله گران بازار آزاد تهران، دلار سفید را ارزانتر از دلار آبی معامله می کنند و قیمت فروش آن توسط بانک مرکزی را با قیمت بازار یکی می دانند ولی مسئله ای که وجود دارد حجم بالای عرضه به هر کارت ملی است که به ذخایر ارزی فشار وارد خواهد کرد. به نظر می رسد بانک مرکزی با عرضه ۵۰۰۰ یورویی در بازار به دنبال آنست که بخشی از نقدینگی که توسط خودش خلق شده را جذب کند.

روز قبل قیمت دلار در بازارهای مرزی رشد کرد ولی در محدوده ایمن قیمتی هفته جاری باقی ماند. البته نوسان رو به بالای دلار در روز قبل بی ارتباط با برخی اخبار منتشر شده نبود. اخبار که سویه سیاسی داشتند برای نمونه؛

میخاییل اولیانوف رییس هیات مذاکره روسیه در مذاکرات گفت برجام در بن بست است.

جیمز کلورلی وزیر خارجه بریتانیا نیز اعلام کرد که ایران به طرز خیره کننده ای از فرصت احیای برجام استفاده نکرد.

جمهوری آذربایجان هم هشدار سفر به ایران را صادر کرد و از شهروندانش خواست به کشور ما سفر کنند.

انتشار اخبار فوق در روز قبل در نوسان رو به بالای دلار تا نزدیکی سقف قیمتی هفته جاری بی تاثیر نبوده است.

قیمت دلار در هفته جاری رنج شده است و در محدوده مشخصی نوسان می کند که روز قبل با سقف قیمتی هفته برخورد کرد.

سیاست بانک مرکزی در فروش گواهی ربع سکه

فدرال رزرو در روز جاری میزان افزایش نرخ بهره را تعیین خواهد کرد اگرچه بازار پیش بینی می کند نرخ بهره ۲۵ صدم درصد رشد کند ولی بلومبرگ روز قبل در گزارشی پیش بینی کرد احتمالا لحن فدرال رزرو به گونه ای باشد که مانع از رشد بازارها شود تا اقدامات کنترلی تورم خنثی نشود.

در شرایطی که بانک های مرکزی آمریکا، اروپا و انگلستان به استقبال افزایش مجدد نرخ بهره می روند اونس طلا به کمترین قیمت هفته جاری رسید زیرا سیاست های انقباضی با تقویت شاخص های پولی، هزینه فرصت نگهداری از طلا را افزایش می دهد.

بررسی قیمت ها در هفته جاری نشان می دهد که میزان بازدهی گواهی ربع سکه بالاتر از ربع سکه بازار آزاد در این هفته بوده است. به نظر می رسد بازارساز بیشتر از آنکه بخواهد حباب ربع سکه در بازار آزاد کاهش پیدا کند به دنبال آنست که از افزایش حباب ربع سکه جلوگیری کند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *