چهارشنبه, 12 بهمن 1401

اخبار روز

ما را دنبال کنید

پدیده خطرناک در بازار دلار /کوچ سرمایه گذاران به بازارهای غیردلاریمیلاد حاتمی

۹:۳۳ ق٫ظ, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
قیمت دلار

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از اقتصادنیوز، روز دوشنبه اشاره شد بازار ارز از یکشنبه هفته گذشته یک روز درمیان صعودی – نزولی است. این الگو در روز سه‌شنبه بازار ارز هم تکرار شد و بازار برعکس دیروز کمی افزایشی بسته شد.

قیمت دلار هرات

دلار هرات 43 هزار و 800 تومان شروع شد و تا ظهر روی همین نرخ چرخید اما در معاملات عصر وارد کانال 44 شد. در پشت خط هم حرکت دلار هرات در این کانال تداوم داشت.

رونمایی از الگوی بازار ارز

با این حال از منظر معامله‌گران روند بازار به جهت فنی الگوی کنج نشان می‌دهد. بازار ارز تقریبا در یک محدوده مشخص نوسان دارد؛ هرات در 43 هزار و 600 تا 44 هزار و 200 تومان نوسان دارد و در تهران هم در محدوده 44 هزار و 100 تا 500 تومان چرخ می‌زند. از منظر معامله‌گران از هر طرف بشکند یک روند شکل می‌دهد.

پدیده خطرناک در بازار

تنها نکته‌ای که در بازار رنج روزهای اخیر مشاهده می‌شود این است که سقف و کف نوسان کوتاه شده است. فعالان بازار این پدیده را خطرناک می‌دانند و اعتقاد دارند در بازار رنج وقتی سقف و کف کوتاه می‌شود، ‌حرکت بعدی در هر جهتی شارپی خواهد بود.

واکنش بازار به افزایش نرخ سود

با وجود اینکه خبر نرخ سود بانکی در روز دوشنبه ابلاغ شد اما در کمال تعجب معامله‌گران بازار از خبر استقبال نکردند. حتی آن‌ها با اشاره به افزایش حقوق‌ها و ردیف کردن یکسری عدد و رقم برای کسری بودجه، روی خاصیت ضدتورمی این سیاست مانور نمی‌دادند.

پیش بینی قیمت دلار در دهه فجر

مهمترین پرسش بازار وضعیت ارز در دهه فجر است. معامله‌گران به صورت سنتی تصور می‌کنند بانک مرکزی دهه فجر اجازه نمی‌دهد قیمت دلار بالا برود. برخی از آن‌ها اعتقاد دارند دولت با مراعات حال بورس تلاش دارد قیمت دلار به جای شارپی، پله‌ای پایین بیاید.

اما گروه دیگری با اتکا به تحلیل‌های فنی روند را پیش‌بینی می‌کنند. این گروه روی تکنیکال درهم متمرکز هستند. دو هفته قبل معامله‌گران پیش‌بینی کردند که درهم بین 11 هزار و 800 تا 12 هزار و 300 تومان بازی خواهد کرد و از هر طرف که خارج شود روند شکل می‌دهد.

درمجموع معامله‌گران بنیادی هم کماکان روی انتظارات و حجم تقاضا تاکید دارند. آن‌ها می‌گویند اگر به هر دلیلی معاملات به بازار برگردد جهت بازار مثبت می‌شود.

سرمایه گذاران کوچ کردند

آن چیزی که الان رنج بودن بازار را رقم زده کوچ برخی از سرمایه‌ها به بازارهای دیگر است. صاحبان سرمایه فعلا ترجیح می‌دهند در بازاری غیر از دلار پناه بگیرند تا روندهای آتی مشخص شود.

منظور از روندهای آتی از دید معامله‌گران، چشم‌انداز تحریم‌ها و روابط خارجی ایران است. نوسان‌گیران هم به بازار طلا مهاجرت کردند و روی اونس کار می‌کنند.

از این‌رو دلار فعلا تقاضای چند هفته قبل را ندارد، اگر به هر دلیلی این تقاضا وارد بازار نشود، ادامه مسیر فعلی محتمل است.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *