چهارشنبه, 7 مهر 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

بازار سیاه برای حواله موز! / صادرات سیب به ازای واردات موز!

۱۱:۱۳ ق٫ظ, ۷ مهر ۱۴۰۰
واردات موز

«۱۰ روز دیگر موز در بازار ممکن است گران شود.» این خبری است که مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان به تجارت‌نیوز می‌دهد. فعالان بازار می‌گویند دوباره قرار شده به ازای صادرات سیب، موز به کشور وارد شود. مساله‌ای که مورد انتقاد برخی از تجار میوه است. تجار می‌گویند این تصمیم دولت مبنی بر صادرات سیب بازار میوه را انحصاری کرده و از حالا برای حواله ثبت سفارش موز، بازار سیاه ایجاد شده است!

سال گذشته به دلیل عدم تخصیص ارز به واردات میوه، موز در بازار کمیاب و گران شد. در آن زمان قیمت هر کیلو موز به ۷۰ هزار تومان رسید! یعنی بیش از دو برابر قیمت امروز.

حتی پای سلطان موز هم به میان کشیده شد. حالا بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت در مضیقه ارزی قرار دارد و برای واردات نهاده‌های دامی و میوه مجبور است این کالاها را با کالاهای دیگر تهاتر کند.

به عنوان مثال برای واردات نهاده دامی از روسیه قرار است نفت صادر کند. حالا خبر رسیده که سیاست تهاتر صادرات سیب به ازای واردات موز ادامه‌دار است!

هر حواله موز ۱۰۰ میلیون تومان!

رئیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به وضعیت بازار میوه به تجارت‌نیوز گفت: دوباره هر حواله موز با قیمت بیش از ۱۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. تداوم سیاست صادرات سیب به ازای واردات موز رانت را برای برخی از دلال‌ها ایجاد کرده است.

مصطفی دارایی‌نژاد توضیح داد: همه محصولات از جمله پیاز، سیب‌زمینی و … برای کشور ارزآوری دارد اما دولت برای واردات موز بازار را انحصاری و اعلام کرده تنها به ازای سیب امکان واردات موز وجود دارد! این در حالیست که اگر دولت تمام محصولات کشاورزی را در سبد صادرات بگذارد این حوزه تقویت می‌شود و رونق می‌گیرد.

رئیس اتحادیه بارفروشان بیان کرد: قیمت موز امروز در بازار کیلویی ۳۲ هزار تومان است و بارفروشان هشت ماه است که موز را در میدان اصلی میوه و تره‌بار با قیمت ۲۰ هزار تا ۲۳ هزار تومان عرضه می‌کنند. چنانچه این مصوبه اصلاح نشود ممکن است قیمت موز تا ۱۰ روز دیگر گران شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *