چهارشنبه, 15 آذر 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

اطلاعیه بانک مرکزی در مورد دارندگان ارز غیرمجاز

۴:۰۳ ب٫ظ, ۱۵ آذر ۱۴۰۲

نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را به‌صورت گذرا و در میان اخبار و گزارش‌های منتشرشده در مطبوعات مرور کنیم:

به گزارش اقتصاد آزاد بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این بررسی تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 تقدیم مخاطبان می‌شود.

15 آذر 1363؛ اطلاعیه بانک مرکزی در مورد دارندگان ارز غیرمجاز
بانک مرکزی ایران اعلام کرد دارندگان ارز غیرمجاز تا پایان سال جاری فرصت خواهند داشت ارز خود را در اختیار سیستم بانکی کشور قرار دهند. در غیر این صورت از اول فروردین‌ماه 1364 با دارندگان ارز غیرمجاز برابر مقررات قاچاق ارز رفتار خواهد شد.

در بخشی از اطلاعیه بانک مرکزی آمده است، این بانک در سال 1359 مبنی‌بر ارائه ارزهای موجود نزد اشخاص (که بعد از تاریخ برقراری محدودیت ارزی یعنی 1357.8.23 از غیر سیستم بانکی خریداری شده است) برای فروش به بانک‌ها به اطلاع می‌رساند با توجه به اینکه عده‌ای از دارندگان ارز به علت مطلع نبودن از اطلاعیه مزبور نسبت به اجرای آن اقدام نکرده‌اند، لذا به‌منظور تعیین تکلیف این قبیل ارزهای اعلام‌نشده موجود نزد اشخاص تصمیمات زیر اتخاذ شده است:

کلیه اشخاصی که به هر صورت ارز در اختیار دارند مجاز خواهند بود تا پایان سال جاری ارز مربوطه را به یکی از شعب ارزی بانک‌ها ارائه و به یکی از اشکال زیر اقدام کنند:

الف – گشایش حساب ارزی و استفاده از تسهیلات مربوطه شامل انتقال موجودی حساب در داخل و خارج از کشور به نام خود یا اشخاص ثالث، دریافت آن به صورت نقد برای انجام مسافرت به کشورهای دیگر و یا تبدیل آن به سپرده‌های ارزی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت.

ب- واریز ارز به حساب ارزی موجود نزد بانک‌ها به نام خود یا اشخاص ثالث.

ج- ارائه آن برای انتقال به خارج از کشور به نام خود یا اشخاص دیگر.

د- ارائه ارز به بانک برای فروش.

15 آذر 1373؛ اعلام قیمت‌گذاری 10 قلم کالای جدید
ستاد پشتیبانی برنامه تنظیم بازار 10 قلم کالای جدید را مشمول نظام قیمت‌گذاری اعلام کرد.

بر این اساس به زودی ازسوی وزارتخانه‌های بهداشت و بازرگانی لیست قیمت کالاهای جدید مشمول طرح تنظیم بازار اعلام خواهد شد. کالاهای جدیدی که مشمول قیمت‌گذاری خواهد شد، عبارتند از: دارو، شیر خشک، لوازم پزشکی یک بار مصرف، موتور آب، کمباین، تراکتور، تیلر، کنجاله تخم پنبه، سبوس گندم، تفاله چغندر قند.

این مصوبه شامل کالاهای تولیدی و یا وارداتی خواهد بود که پس از اعلام قیمت‌های آنها، ضابطین قانونی نسبت به نظارت بر فروش آنها اقدام خواهند کرد.

خبر دیگر اینکه شرح وظایف و مشخصات کارت شناسایی بازرسان کنترل قیمت اعلام شد.

سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات با ارائه دو نمونه از تصاویر کارت‌های شناسایی بازرسان این سازمان و نیروی مقاومت بسیج اعلام کرد نیروهای مقاومت بسیج (ستادهای انصار) صرفا در زمینه بازرسی و نظارت بر واحدهای عمده‌فروشی و خرده‌فروشی فعالیت دارند و به هیچ وجه از کسی جریمه نقدی دریافت نمی کنند و مبلغ جریمه پس از رای دادگاه تعزیرات حکومتی به حساب‌های خزانه واریز می شود.

سازمان بازرسی اعلام کرد که محدوده جغرافیایی عملکرد بازرسان در کارت شناسایی آنها درج شده است و هیچ یک از بازرسان، خارج از حوزه خود حق فعالیت ندارند.

15 آذر 1383؛ پیشنهاد جیره‌بندی بنزین
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: اعمال نظام سهمیه بندی برای بنزین، از تضییع حق کسانی که خودرو ندارند، جلوگیری می‌کند و سازماندهی بخش مصرف را نیز به دنبال دارد.

مهندس حسین کاشفی با اشاره به تجربه سهمیه‌بندی بنزین در زاهدان گفت: این سیستم را می توان در تمام کشور به مورد اجرا گذاشت.

وی افزود: این راه‌حل برای کاهش مصرف بنزین در کشور نیز قابل قبول و عملی است و می توان با ارائه یک طرح، برای مصرف بنزین هر خودرو سهمیه‌ای را در نظر گرفت و متناسب با آن، میزان معینی بنزین را با قیمت یارانه‌ای به مصرف‌کنندگان ارائه کرد.

وی توضیح داد: با اعمال این سیستم، بنزین هر خودرو براساس استاندارد مصرف روزانه آن به قیمت یارانه‌ای ارائه می‌شود و در صورتی که کسی بنزین بیشتری نیاز داشت باید هزینه آن را بپردازد و این فرآورده را با قیمت واقعی تهیه کند.

سرمایه‌گذاری مشترک ایران خودرو و هوندا برای تولید سمند در ونزوئلا

مدیرعامل شرکت خودروسازی هوندا در ونزوئلا گفت: در صورت تفاهم با شرکت ایران خودرو آماده تولید سمند در ونزوئلا هستیم.

خوزه هوسگادو، مدیرعامل سابق فورد آمریکای مرکزی و مالک فعلی شرکت هوندا در ونزوئلا ضمن بازدید از خطوط تولید ایران خودرو، وضعیت خودروی سمند را از نظر فنی و طراحی بسیار خوب توصیف کرد و گفت: باور دارم که ایران خودرو در سطح کمپانی‌های درجه یک دنیاست و مشابه این شرکت به لحاظ بزرگی و رعایت مسائل کمی و کیفی در آمریکای مرکزی وجود ندارد.

هوسگادو آمادگی خود را برای امضای قراردادی به شکل سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید سمند در ونزوئلا اعلام و ابراز امیدواری کرد بتواند این خودرو را در منطقه آمریکای مرکزی و جنوبی به شکل مطلوبی عرضه کند.

15 آذر 1393؛ مدیر تحریم‌های ایران رفتنی شد
پس از تمدید هفت ماهه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در شهر وین، پایتخت اتریش و در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای، برخی از اعضای کلیدی تیم مذاکره‌کننده آمریکا تغییر خواهند کرد که مهم‌ترین آنها «ریچارد نفیو» مدیر تحریم‌های ایران است.

«ماری هاف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: قرار است نفیو که مدیر بخش تحریم ها علیه ایران است، در پایان سال میلادی، تیم مذاکره کننده آمریکا را ترک کند تا وقت بیشتری را با خانواده‌اش بگذراند.

نوسان‌های ارزی گذشته تکرار نمی شود

ولی‌ا… سیف گفت: خوشبختانه فضای اقتصادی کشور کاملا مثبت است، به ضرس قاطع اعتقاد داریم اهدافی که ترسیم کرده ایم می تواند محقق شود.

وی با بیان اینکه بر رسیدن به اهداف تعیین شده در پرتو هماهنگی تیم اقتصادی گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تورم امسال به زیر 17 درصد و سال آینده به حدود 14، 15 درصد خواهد رسید و در سال 95 تورم تک‌رقمی خواهیم داشت؛ ضمن آنکه رشد اقتصادی سال 93 حدود 3 درصد پیش‌بینی می شود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *