دوشنبه, 8 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس

۱:۳۸ ب٫ظ, ۸ شهریور ۱۴۰۰

بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس
مجوز افزایش سرمایه ۶۲۰ هزار درصدی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات از محل مطالبات و آورده نقدی با سلب بخشی از حق تقدم سهامداران صادر شد.

مرتضی علی اکبری، مدیرعامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در گفت و گو اظهار کرد: شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات به عنوان اولین شرکت سهامی عام پروژه محور مجوز ورود به فرابورس را گرفت.

علی اکبری گفت: ۱۵ درصد سهام شرکت تجلی حداکثر تا یک ماه دیگر در فرابورس عرضه خواهد.

وی افزود: با توجه به آنکه شرکت ما به عنوان اولین شرکت پروژه محور با شکل جدیدی در بورس حضور خواهد داشت ، نیاز به هماهنگی های بسیاری بود؛ این مهم با همکاری وزارت صمت، ایمیدرو، سازمان بورس و شرکت توسعه معادن و فلزات انجام شد و در نهایت با مجوز افزایش سرمایه این شرکت از یک میلیارد تومان به ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی صادر شد.

افزایش سرمایه ۶۲۰ هزار درصدی

وی افزود: مجوز افزایش سرمایه ۶۲۰ هزار درصدی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات از محل مطالبات و آورده نقدی با سلب بخشی از حق تقدم سهامداران فعلی است.

علی اکبری گفت: ۱۷ درصد این افزایش سرمایه متعلق به شرکت چادرملو، ۱۷ درصد متعلق به گل گهر و ۵۱ درصد متعلق به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات است. هر سه این سهامداران عمده وجوه خود را در طول چند روز گذشته به شکل نقد و غیر نقد به حساب شرکت واریز کردند و جزء مطالبات آنها محسوب شده است. فقط ۱۵ درصد از آن مانده است که در بورس از طریق سلب حق تقدم سهامداران عرضه خواهد شد.

وی افزود: در حقیقت شرکت معادن فلزات که ۱۰۰درصد سهام این شرکت را داشت عملا بخشی از سهام خود را از طریق سلب حق تقدم واگذار کرد و ۵۱ درصد سهام در مالکیت خود شرکت خواهد بود.

موضوع افزایش سرمایه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات

علی اکبری درباره موضوع این افزایش سرمایه به ۵ پروژه در دست احداث اشاره کرد و گفت: از جمله پروژه های درحال اجرای این شرکت در خصوص زنجیره فولاد از معدن تا نورد شامل گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد سازی است. از پروژه های آتی نیز می توان به ساخت اسکله بندر عباس و اکتشاف و استخراج از معادن جدید اشاره کرد.

عرضه اولیه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات

وی درباره زمان عرضه اولیه این شرکت در فرابورس گفت: ۱۵ درصد سهام شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات حداکثر تا یک ماه دیگر در فرابورس عرضه خواهد شد. ارزش هر سهم این شرکت با قیمت ۱۰۰ تومان عرضه خواهد شد و نقدشوندگی سهام از طریق بازارگردان تعهد شده است.

وی با اشاره به مزایای عرضه اولیه این شرکت گفت: سهام این شرکت همچون شرکت های تولیدی نیست که منتظر تقسیم سود مجمع عمومی باشند، بلکه براساس درصد پیشرفت فیزیکی پروژه ها، قیمت سهام افزایش پیدا می کند.

وی افزود: تامین مالی از طریق شرکت های پروژه محور یکی از بهترین روش ها برای کشور ایران محسوب می شود که از محل دریافت وجوه دریافتی از مردم مستقیم وارد بخش تولید می‌شود. از آنجایی که تمرکز شرکت بر روی موضوع پروژه هاست، این پروژه ها با سرعت اجرای بالا، هزینه های کمتر و تدارکات مناسب‌تر با کیفیت تر انجام خواهد شد.

علی اکبری تصریح کرد: اگر ۲۰ شرکت همچون شرکت ما ایجاد شود، نقدینگی به جای حرکت به سمت طلا،‌ سکه، خودرو، ارز و واسطه گری وارد حوزه تولید می شود، تورم کاهش پیدا می کند و نقدینگی در کشور کنترل می شود. بازار سرمایه نقدشوندگی بالایی دارد و هر زمان که سهامدار نقدینگی بخواهد به راحتی می تواند سهام خود را نقد کنند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *