شنبه, 16 اردیبهشت 1402

اخبار روز

ما را دنبال کنید

خوش بینی وزارت نیرو به تشویق خانوارها

۱:۲۰ ب٫ظ, ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

به گزارش اقتصاد آزاد به نقل از ایرنا مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در خصوص پیش بینی کاهش مصرف برق در تابستان امسال در نتیجه اجرای طرح پاداش همکاری مشترکان خانگی گفت: پیش بینی می‌کنیم با اجرای این طرح در بخش خانگی، به طور متوسط کاهش مصرف حدودا ۵ درصدی را در تابستان امسال نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

رجبی مشهدی می گوید: این در شرایطی است که سالیانه حدود ۱ میلیون مشترک به مشترکان خانگی و تنها با ورود این تعداد مشترک بیش از هزار مگاوات به مصرف برق کشور افزوده می‌شود، اما امسال با یاری مردم عزیز که سال گذشته همکاری بسیار خوبی با صنعت برق داشتند، انشالله به ظرفیت مناسبی در استفاده از پتانسیل‌های کاهش مصرف برق بخش خانگی، برای غلبه بر ناترازی‌های موجود که کماکان وجود دارد دست خواهیم یافت.

او در خصوص منابع مالی پرداخت پاداش‌ها گفت: منابع مالی که برای این اجرای این طرح پیش بینی شده به طور عمده از محل منابع و ظرفیت‌های قانونی بودجه است که برای این موضوع در نظر گرفته شده و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

پیش‌بینی اعطای چندهزار میلیارد تومان پاداش کاهش مصرف برق

او پیش از این گفته بود: در سال گذشته مبلغ ۱۳۵۰ میلیارد تومان پاداش کاهش مصرف به مشترکان خانگی اعطا شد ومبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان نیز پاداش مشارکت صنایع در مدیرت بار، پرداخت شد که در مجموع ۳۰۰۰ میلیارد تومان پاداش مدیریت مصرف توسط وزارت نیرو پرداخت شد و پیش‌بینی ما این است این میزان پاداش در سال جاری ۲ تا ۳ برابر شود. سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: در تابستان سال گذشته مشترکان خانگی که مصرف برقشان زیر الگوی مصرف بود و صرفه‌جویی داشتند، به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی، ۵۰۰ تومان پاداش دریافت کردند که در مجموع ۴۰ درصد مشترکان با مشارکت در طرح صرفه‌جویی در مصرف برق، پاداش دریافت کردند.

آغاز طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی برق ۱۴۰۲ از ابتدای خرداد

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه “در طرح پاداش کاهش مصرف بخش خانگی که از ابتدای خرداد امسال آغاز می‌شود، تمام مشترکان می‌توانند مشارکت داشته باشند”، و پاداش مدیریت مصرف دریافت کنند گفت: امسال اگر هر مشترک خانگی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل، کاهش مصرف داشته باشد، پاداش دریافت خواهد کرد و پیش‌بینی می‌کنیم ۶۰ درصد از مشترکان خانگی در این طرح مشارکت کنند و برآورد می‌کنیم کاهشی ۵ درصدی در مصرف برق خانگی در زمان اوج مصرف رقم بخورد. مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در خصوص محل تأمین منابع مالی این پاداش‌ها گفت: بر اساس قانون بودجه، ما می‌توانیم میزان دریافتی که به صورت پلکانی از مشترکان پرمصرف و بالای الگو اخذ می‌شود را برای پرداخت پاداش صرفه‌جویی مصرف کنندگان در حد الگو تخصیص دهیم.

رجبی مشهدی می گوید: پیش‌بینی ما برا‌ی رشد تقاضای مصرف برق در تابستان ۱۴۰۲ به میزان ۷۳ هزار مگاوات است و بین ۱۰ تا ۱۱ هزار مگاوات ناترازی برق وجود دارد که باطرح‌های تشویقی مدیریت مصرف و دیگر اقدامات که در قالب ۱۴۰ اقدام اساسی برنامه ریزی شده ناترازی‌ها کاهش یافته که نتیجه آن حفظ پایداری شبکه برق و تامین برق مطمئن برای کلیه مشترکان خواهد بود.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *