دوشنبه, 15 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

رشد اقتصادی بالای همسایگان شمالی

۴:۳۷ ب٫ظ, ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور در سطح بالایی باقی مانده است؛ تا جایی که در دوازده ماه منتهی به جولای، نرخ رشد اقتصادی این کشور با ۸.۸ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به ۹.۹ درصد رسید که یکی بالاترین رشد های ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است.

در بین بخش های مختلف، ساخت و ساز با رشد ۳۸.۹ درصدی بهترین عملکرد را داشته است و پس از این بخش نیز حمل و نقل با رشد ۳۲.۲ رصدی و تولید با رشد ۱۸.۶ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر نیز بدترین عمکرد طی این مدت مربوط به بخش خدمات بوده که ۲.۹ درصد رشد کرده است.

متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ برابر با ۴.۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۴۷.۹ درصدی سه ماهه نخست ۲۰۲۱ و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی ۱۳.۲ درصدی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ بوده است.

از سوی دیگر رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی ارمنستان نیز کماکان در سطح بالایی باقی مانده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال به ۱۳.۱۰ درصد رسید که ۱.۰ درصد بیشتر از رشد فصلی قبلی این کشور و یکی از بهترین عملکردهای فصلی در طول ۱۱ سال اخیر محسوب می شود.

در بین بخش های مختلف، بخش خدمات با رشد ۳۴.۵ درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است. کمترین رشد طی این مدت مربوط به ساخت وساز با ۰.۷۸ درصد بوده است. اقتصاد ارمنستان در نتیجه جنگ شش هفته ای با جمهوری آذربایجان تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

در بازه زمانی ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۱ میلادی کمترین رشد فصلی ثبت شده منفی ۱۹.۷ درصد و بیشرین رشد ثبت شده نیز ۱۹.۱ درصد بوده است.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *