چهارشنبه, 14 مهر 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

رشد 3640 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به مرز 24 هزار میلیارد تومان رسید

۱:۲۱ ب٫ظ, ۱۴ مهر ۱۴۰۰
پیش بینی بورس

امروز بورس اوراق بهادار تهران یک روند رو به رشد به خود گرفت، گرچه میزان رشد ناچیز بود، اما به هر حال روند یکسان و رو به رشدی بود، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با افزایش 3640 واحد به رقم یک میلیون و 488 هزار و 292 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1790 واحد به رقم 427 هزار و 282 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 980 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 766 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 780 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس هم به بیش از 18 هزار و 212 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش دو معاملات دو بازار از 23 هزار و 971 میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند اما میزان افزایش شاخص‌ها زیر نیم درصد بوده است. به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی ـ ارزشی 0.25 درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هموزن 0.42 درصد ارتقاء یافتند.

شاخص آزاد شناور در حد 0.29 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 0.22 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.28 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی خلیج‌فارس، پتروشیمی پردیس، گل‌گهر و مبین انرژی خلیج‌فارس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای فولاد مبارکه و فولاد خوزستان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل 40 واحد عقب نشست و به رقم 21 هزار و 331 واحد رسید.

ارزش فرابورس به بیش از یک میلیون و 191 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به بیش از 373 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 2.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 507 هزار فقره معامله و به ارزش 18 هزار و 215 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت لاوان و اعتباری ملل بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد بیمه پاسارگاد و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، بعد از پیدا شدن تعدادی ماینر برای استخراج بیت‌کوین در بورس اوراق بهادار تهران برخی نمایندگان مجلس هم طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار را کلید زده‌اند تا حقیقت ماجرا در این مورد و نیز دلایل ریزش‌های شاخص در سال گذشته روشن شود.

همچنین با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است قاطبه کارشناسان پیشنهاد می‌کنند سرمایه‌گذاران حقیقی و افراد غیرحرفه‌ای از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وارد بازار شوند تا از ریسک و نوسان در امان بمانند.

در کشورهای پیشرفته در مقابل هر شرکت بورسی 3 صندوق قرار دارد یعنی عمده سرمایه‌گذاری‌ها در صندوق‌ها و به صورت غیرمستقیم انجام می‌شود در حالی که در کشور ما بیش از 95 درصد سرمایه‌گذاری‌ها به صورت مستقیم و در سهام شرکت‌ها است، لذا در نوسانات بازار سرمایه‌گذاران حقیقی و خرد دچار زیان می‌شوند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *