یکشنبه, 21 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

 سقف وام در تهران،‌یک میلیارد تومان است

۳:۲۴ ب٫ظ, ۲۱ شهریور ۱۴۰۰
وام ودیعه مسکن برای مستاجران

در حال حاضر، وام خرید مسکن تسه در مراکز استان‌ها و شهرهای بالاتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۱۶۰میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۲۰‌میلیون تومان است. اقساط وام ۱۰۰میلیون تومانی برای تهران بیش از یک‌میلیون و۶۰۰ هزار تومان است که با افزایش وام به حدود دو برابر، اقساط آن نیز دو برابر می‌شود. به این ترتیب در هر ۲۰۰‌میلیون تومان وام برای هر فرد مجرد، ۳میلیون و۲۰۰ هزار تومان قسط ماهانه خواهد بود که در ۴۰۰‌میلیون تومان وام زوجین، به ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. سایر شرایط دریافت وام همچنان مانند روال فعلی خواهد بود.

متوسط قیمت هر برگ اوراق تسه در معاملات روز پایانی هفته گذشته ۵۸هزار تومان بود که برای هر برگ ۵۰۰هزار تومانی وام مسکن باید هزینه شود. به این ترتیب برای ۱۰۰‌میلیون تومان وام خرید مسکن باید ۲۰۰برگ ۵۰۰ هزار تومانی خریداری شود که هزینه‌ای به میزان ۱۱میلیون و۶۰۰هزار تومان مورد نیاز است و برای ۲۰۰‌میلیون تومان وام ۲۳‌میلیون و۲۰۰هزار تومان می‌شود.

محمود شایان اظهار کرد: با توجه به شرایط تورمی ‌و افزایش قیمت مسکن در سال گذشته، بانک مسکن پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن جوانان را به بانک مرکزی ارائه داد. به این ترتیب، این وام در تهران، سال گذشته به ۴۰۰‌میلیون تومان افزایش یافت. با توجه به افزایش قیمت‌ها، مجددا پیشنهاد افزایش سقف وام به یک‌میلیارد تومان را برای مسکن پس‌انداز جوانان دادیم که مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر متقاضیان می‌توانند در شعب بانک مسکن برای وام جدید افتتاح حساب کنند، تصریح کرد: سقف وام، در تهران ‌یک‌میلیارد تومان،‌ در شهرهای بزرگ ۸۵۰ تومان و در سایر شهرها ۷۰۰‌میلیون تومان است.

شایان با بیان اینکه حداقل واریز ماهانه برای این وام ۲۰۰هزار تومان است،‌ تاکید کرد: متقاضیان می‌توانند پس از پنج سال واریز ماهانه با اعمال ضرایب وام، حساب مسکن جوانان را دریافت کنند که در تهران این مبلغ ۴۰۰‌میلیون تومان است.

بر اساس آنچه بانک مسکن اعلام کرده، در یک دوره ۱۵ساله متقاضی می‌تواند از یک‌میلیارد تومان وام خرید مسکن استفاده کند. این رقم برای کلان‌شهر تهران است. سقف وام در سال پنجم برای شهر تهران ۴۰۰‌میلیون تومان است که در مقایسه با رقم قبلی این وام ۱۹درصد افزایش یافته است.

در شهرهای بزرگ سقف وام مذکور در سال‌های پنجم و پانزدهم به ترتیب ۳۵۰ و ۸۵۰‌میلیون تومان است. در سایر شهرها نیز این رقم برای سال‌های پنجم و پانزدهم به ترتیب ۳۰۰ و ۷۰۰‌میلیون تومان است.

مدیرعامل بانک مسکن اواخر ماه گذشته از پیگیری افزایش وام خرید مسکن و برنامه جدید این بانک برای فروش متری زمین با استفاده از اوراق موازی سلف خبر داده و به خبرگزاری تسنیم گفته بود: سال گذشته وام خرید افزایش یافت و بر اساس شرایط خاص به ۴۰۰‌میلیون تومان رسید. با توجه به تورمی‌ که در کشور داریم، در حال پیگیری افزایش سقف وام خرید مسکن هستیم.

شایان تصریح کرد: در حال پیگیری از مجاری قانونی هستیم تا بتوانیم وام را افزایش دهیم، به‌طوری‌که با تورم همخوانی داشته باشد. در کنار این برنامه، طرح دیگری با نام فروش متری آپارتمان توسط بانک مسکن تدوین شده است.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته شرکت‌های زیرمجموعه بانک مسکن از طریق بورس با اوراق موازی سلف فروش متری مسکن را اجرایی می‌کنند.

شایان با یادآوری اینکه مجوز شورای فقهی بانک مرکزی برای فروش متری مسکن اخذ شده است، اضافه کرد: در حال مذاکره با بورس هستیم، با این کار کمک خوبی در کنار صندوق پس‌انداز جوانان قرار می‌گیرد و خانواده‌ها می‌توانند به صورت متری اقدام به خرید مسکن کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در قبال خرید متری مسکن پروژه‌ای وجود دارد،‌ گفت: به شرکت‌های زیرمجموعه بانک تکلیف شده که پروژه‌های بیشتری را در این زمینه تعریف کنند، ضمن اینکه مردم می‌توانند در بازار سرمایه خرید‌های خود را به فروش برسانند و در بازار آزاد اقدام به خرید خانه کنند.

وی تاکید کرد: وقتی اقتصاد مسکن راه‌اندازی شود، این برنامه‌ها زنجیروار به صورت مکمل همدیگر در راستای خانه‌دار کردن مردم عمل خواهند کرد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *