چهارشنبه, 10 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

قیمت نفت بالاتر از این نمی‌رود

۳:۲۳ ب٫ظ, ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
قیمت جهانی نفت

قیمت نفت بالاتر از این نمی‌رود
تحلیلگران در نظرسنجی ماهانه رویترز پیش بینی کردند قیمتهای نفت به دلیل شیوع کرونای دلتا و به خطر افتادن روند بهبود تقاضا، سال میلادی جاری فضا برای صعود بیشتر نخواهد یافت.

در نظرسنجی ماهانه رویترز از ۴۳ تحلیلگر، میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی جاری ۶۸ دلار و دو سنت در مقایسه با برآورد قیمت ۶۸ دلار و ۷۶ سنت در نظرسنجی ژوییه، پیش بینی شد. برای نخستین بار از نوامبر سال ۲۰۲۰ است که پیش بینی قیمت سال ۲۰۲۱ بازبینی نزولی شده است.

میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۶۷ دلار بوده است.

سورو سرکار، تحلیلگر بانک دی بی اس گفت: اکنون که کرونای دلتا تقاضا و قیمتها را تحت تاثیر قرار داده، داغی قیمتهای نفت در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد.

آژانس بین المللی انرژی ماه جاری پیش بینی کرد تقاضا برای نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر شیوع کرونای دلتا رشد آهسته تری پیدا خواهد کرد. اما اوپک تاکنون در پیش بینی خود از احیای قوی تقاضا تغییری نداده است. این گروه و متحدانش در ژوییه موافقت کردند تولید گروهی از اوت تا دسامبر هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند تا محدودیت عرضه ۵.۸ میلیون بشکه در روز خاتمه پیدا کند.

بعضی از تحلیلگران می گویند وزیران اوپک پلاس در دیدار روز چهارشنبه خود ممکن است در واکنش به افزایش آمار ابتلا به کووید ۱۹، در برنامه افزایش تولید بازنگری کنند اما سایرین تاثیر موج اخیر شیوع بیماری بر مصرف را اندک می دانند.

فرانک شالنبرگر، تحلیلگر شرکت LBBW گفت: تصمیم برای افزایش تولید اوپک پلاس با در نظر گرفتن تقاضای قوی برای نفت و نرخ بالای تورم منطقی است. اما این پرسش مطرح است که آیا اوپک پلاس در صورت کندی رشد تقاضا به دلیل مشکلات احتمالی مربوط به شیوع کرونای دلتا، واقعا به برنامه خود پایبند خواهد ماند.

در نظرسنجی رویترز میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا در سال میلادی جاری ۶۵ دلار و ۶۳ سنت پیش بینی شد که پایینتر از قیمت ۶۶ دلار و ۱۳ سنت پیش بینی شده در نظرسنجی ژوییه بود.

کارستن فریچ، تحلیلگر کومرس بانک افزایش اندک تولید اوپک پلاس را پیش بینی کرد که برای این گروه دردسری ایجاد نمی کند.

بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱ به میزان۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۱.۱۲ میلیون بشکه در روز می رسد.

آخرین بار قیمت قرارداد نفت برنت برای تحویل در اکتبر که روز سه شنبه منقضی شد، با ۳۹ سنت کاهش، به ۷۳ دلار و دو سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۳ سنت کاهش، به ۶۸ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص قیمت در مسیر ثبت نخستین کاهش ماهانه از مارس قرار دارند اما از رکورد بالایی که در ژوییه داشتند، همچنان فاصله زیادی ندارند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *