یکشنبه, 4 مهر 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

واردات خودروهای ژاپنی 580 و 870 میلیون تومانی

۴:۰۴ ب٫ظ, ۴ مهر ۱۴۰۰
واردات خودرو ژاپنی

اصلاحات مجلس بر ایرادات شکلی طرح واردات خودرو توسط شورای نگهبان به زودی برطرف شده و این طرح برای تصویب نهایی راهی شورای نگهبان قانون اساسی می شود.

با تصویب این طرح، سیاستگذاری به سمت واردات خودروهای ارزان و با کیفیت به جای خودروهای گران و اشرافی در دستورکار قرار می گیرد و به همین جهت فعالان بازار خودرو در حال برنامه ریزی برای واردات یاریس و کرولا از برند معتبر ژاپنی تویوتا هستند که به ترتیب 12 و 18 هزار دلار قیمت دارد و با تعرفه موثر 110 درصدی کنونی انتظار می رود با قیمت های تقریبی 580 و 870 میلیون تومانی به دست مصرف کننده نهایی برسد.

باتوجه به امکان واردات توسط اشخاص، واردکننده ها نمی توانند سودهای غیرمنطقی بر این محصولات ببندند. در دوران وزارت صمت نعمت زاده، به بهانه ساختگی خدمات پس از فروش؛ امکان واردات از عموم مردم سلب و به عده ای محدود واگذار شد. درحالیکه برندهای خوب در ایران نمایندگی داشتند و هر کس واردات انجام دهد می تواند برای دریافت خدمات به آن شرکت ها مراجعه کند.

با برنامه ریزی به سمت خودروهای ارزان و پرتیراژ، برندهای داخلی آسیب نمی بینند، اما دیگر نمی توان دنا اتومات را به قیمت کرولا فروخت و یک پله عقب نشینی قیمتی در بازار به سود همزمان مصرف کننده و تولیدکننده روی خواهد داد. از یک طرف قیمت های کارخانه اصلاح شده و شرکت های خودروساز زیان نمی کنند و از طرف دیگر، قیمت بازار عقب نشینی کرده و در میانه دو قیمت بی منطق کنونی تعادل برقرار می شود.

یاریس و کرولا در مدل های هیبرید به ترتیب 19 هزار دلار و 23 هزار دلار قیمت دارند که باتوجه به تعرفه صفر درصد و باقی ماندن برخی هزینه های واردات که اسم تعرفه ندارد، اما وجود دارد، 700 میلیون و 850 میلیون تومان به ترتیب قیمت خواهند داشت.

مصرف تویوتا کرولا هیبرید 4.1 لیتر در 100 کیلومتر و مصرف تویوتا یاریس هیبرید 3.3 لیتر در هر 100 کیلومتر است که ضمن صرف جویی سنگین در مصرف بنزین و امکان صادرات بیشتر و ارزآوری بالاتر از محل صادرات، بر آلودگی هوای شهرهای بزرگ هم تاثیر به سزایی دارد. یعنی مصرف تاکسی های کشور در صورت جایگزین شدن با این دو مدل محبوب، بیش از 75 درصد کاهش می یابد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *