دوشنبه, 4 تیر 1403

اخبار روز

ما را دنبال کنید

بیانیه کمیته نهادهای مالی ستاد دکتر پزشکیان در خصوص صنعت بیمه در ایران

۴:۴۲ ب٫ظ, ۴ تیر ۱۴۰۳
مسعود پزشکیان

کمیته نهادهای مالی ستاد دکتر پزشکیان در خصوص چالشها و راهکارهای صنعت بیمه در ایران بیانیه ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

مردم عزیز ایران
فعالان و ذینفعان صنعت بیمه کشور

صنعت بیمه یکی از ارکان حیاتی اقتصاد هر کشوری است و نقش بسیار مهمی در تامین امنیت اقتصادی، توسعه اقتصادی، توسعه عدالت اجتماعی و ارتقای سطح رفاه اجتماعی ایفا می‌کند. بیمه به عنوان یک مکانیزم موثر در مدیریت و توزیع ریسک، کمک می‌کند تا ضمن پیشگیری از خطرات، خسارات ناشی از حوادث به طور عادلانه‌ جبران و از تحمیل بار مالی سنگین بر افراد و کسب‌وکارها جلوگیری شود. با وجود نقش بسیار مهم بیمه در اقتصاد کشور، ثبت ضریب نفوذ 1.8 درصدی در دو سال متوالی در مقایسه با ضریب نفوذِ 7 درصدی تعیین شده در برنامه ششم توسعه، لزوم توجه ویژه دولت و بازنگری راهبردهای کلان اقتصادی و سیاسی کشور برای توسعه صنعت بیمه را نشان می‌دهد.
تورم بالا، رکود اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، کمبود نقدینگی، محدودیت در دسترسی به بازارهای بین المللی، ضعف فناوری در صنعت بیمه، قوانین و مقررات دست و پا گیر، ضعف در اجرای قوانین، وضع عوارض متعدد بر صنعت بیمه، کم‌توجهی به ظرفیت‌های شبکه فروش، ضعف در نوآوری، ضعف در نظارت هوشمند، عدم آگاهی جامعه از مزایای بیمه و عدم به روزرسانی دانش بیمه‌ای صنعت به علت تحریم‌ها، از جمله چالش‌های جدی پیش روی توسعه صنعت بیمه می‌باشد.
رفع چالش‌های فوق و تحقق اهداف و راهبردهای تعیین شده در برنامه چشم‌انداز، نیازمند توجه ویژه و حمایت‌های لازم از سوی دولت و سیاست‌گذاران کلان اقتصادی است. برخی از مهم‌ترین راهبردهای اقتصادی دولت آینده برای توسعه صنعت بیمه عبارتند از:
·        رقابتی کردن بازار بیمه از طریق تسهیل ورود بازیگران فناور، نوآور و دانش بنیان به صنعت بیمه
·        حمایت از از شبکه بزرگ فروش، نمایندگان و کارگزاران و بازاریابان صنعت بیمه
·        تقویت وظیفه تنظیم‌گری و هدایتگری بیمه مرکزی از طریق ایفای نقش سیاست‌گذاری و نظارتی به واسطه گمارندن افراد متخصص، با تجربه، پاسخگو و مسئولیت پذیر
·        جلوگیری از وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه و الزام نهادهای دریافت کننده عوارض برای پاسخگویی و شفاف‌سازی در خصوص اقدامات انجام شده
·        برنامه‌ریزی برای رفع تعلیق عضویت ایران در سیستم بین‌المللی بیمه کارت سبز (بیمه شخص ثالث بین المللی)
·        بازنگری در قوانین و مقررات با هدف رفع موانع ارائه سریع خدمات
·        توسعه زیرساخت های بیمه گری دیجیتال و هوشمند
·        افزایش تعاملات بین المللی در سایه رفع تحریم ها
·        توسعه سازوکارهای نظارتی مبتنی بر فناوری های نوین
·        توسعه فناوری‌های نوین در صنعت
در همین راستا از همه فعالان صنعت بیمه، شبکه معزز فروش و آحاد بیمه شدگان دعوت می‌شود با مشارکت فعال خود در انتخابات پیش رو و انتخاب دکتر مسعود پزشکیان گامی بزرگ در جهت تغییر و بهبود فضای اقتصادی کشور بردارند.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *