چهارشنبه, 14 مهر 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

پیش بینی بورس امروز (۱۴ مهر)

۸:۵۹ ق٫ظ, ۱۴ مهر ۱۴۰۰
پیش بینی بورس

برای پیش بینی بورس امروز –چهارشنبه ۱۴ مهر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم.

دیروز شاخص کل رشد ۸ هزار و ۳۶ واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن ۲ هزار و ۹۷۰ واحد صعود کرد. شاخص کل فرابورس نیز ۵۱ واحد بالا آمد.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۲۹۷ نماد رشد قیمت و ۱۸۰ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۶۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های قند اصفهان (قصفها)، داروسازی روز دارو (دروز) و قند مرودشت (قمرو) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ معدنی کیمیای زنجان گستران (کیمیا)، سرمایه‌گذاری مسکن تهران (ثتران) و پگاه گلپایگان (غگلپا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کپارس (شرکت کاشی پارس)، کساوه (صنایع کاشی و سرامیک سینا) و حپترو (حمل و نقل پتروشیمی) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنایع بهداشتی ساینا (ساینا)، شرکت کلر پارس (کلر) و شرکت فرابورس ایران (فرابورس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضا ۱۷۷ میلیارد تومانی بسته شد. در پایان معاملات دوشنبه ۱۱ نماد صف فروش و ۶۲ نماد صف خرید داشتند.

ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۲۵ درصد افت کرد و در رقم ۲۸۳ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۵ درصد کاهش یافت و ۱۰۶ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) با صف‌ خرید ۵۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای توسن (توسعه سامانه نرم افزاری نگین) و لپارس (پارس الکتریک) بیشترین صف خرید را داشتند..

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کالا (شرکت بورس کالای ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۳۲ میلیارد تومانی داشت. پس از کالا، وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و فرابورس (شرکت فرابورس ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز دوشنبه تمام شاخص‌های بازار سهام صعود کردند. شاخص کل بیش از ۸ هزار واحد بالا آمد و نمادهای بزرگ و شاخص‌سازی مانند فارس، شپنا، شبندر، شستا، خودرو، وبصادر، وبملت،‌ فخوز، وتجارت،‌ شبریز، خساپا، خبهمن، برکت، پارسان، ونیکی،‌ شپدیس، خراسان، وپارس، اخابر، شتران، حکشتی و اپال سبزپوش بودند. همچنین ۶۰ درصد نمادهای بازار رشد قیمت داشتند و شاخص هم وزن نیز نزدیک به ۳ هزار واحد افزایش یافت. علاوه بر این برای چهارمین روز متوالی معاملات  بازار با مازاد تقاضا بسته شد.

بدین ترتیب شاخص بورس برای هفتمین روز متوالی رشد کرد و به فاصله ۱۵ هزار واحدی کانال ۱.۵ میلیونی رسید. ناظران خوش‌بین امیدوارند امروز شاخص بورس هشتمین روز صعودی را پشت سر بگذارد و پس از ۱۷ روز کاری به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد برگردد. این در حالی است که آخرین بار در معاملات روز بیستم شهریور شاخص در محدوده ۱.۵ میلیونی قرار داشت و برخی از تحلیل‌گران سقوط شاخص در روز ۲۱ شهریور را به معنای بوسه خداحافظی بر کانال مهم ۱.۵ میلیون واحد می‌دانستند و معتقد بودند شاخص دیگر به این محدوده باز نخواهد گشت.

از سوی دیگر هرچند شاخص در ۷ روز گذشته صعودی بوده اما تمام فاکتورهای عملکردی بازار از صعود حمایت نمی‌کنند. در ۲ روز گذشته ارزش مازاد تقاضای بازار نزولی بوده، در حالی که روز شنبه ارزش مازاد تقاضا در پایان معاملات ۵۸۲ میلیارد تومان بود، در روز یکشنبه به ۲۵۶ میلیارد تومان رسید و روز دوشنبه به رقم ۱۷۷ میلیارد تومان سقوط کرد. علاوه بر این در دو روز گذشته شاهد خروج پول حقیقی از بازار بوده‌ایم و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار در مجموع این دو روز ۸۸۶ میلیارد تومان بوده است. بنابراین نیروهای نزولی و صعودی قدرتمندی در بازار بر یکدیگر اثر می‌گذارند. معاملات روز چهارشنبه می‌تواند روز سرنوشت بورسی‌ها باشد، بازگشت شاخص به کانال ۱.۵ میلیونی تاثیر روانی غیر قابل انکاری بر معامله‌گران خواهد داشت و موجب رونق بازار خواهد شد اما سقوط بازار سقف مقاومت ۱.۵ میلیونی را دسترس ناپذیر جلوه خواهد کرد. شکسته شدن سقف مقاومت انتظارات نسبت به آینده بازار را افزایشی می‌کند و بر تقاضای بازار می‌افزاید، در مقابل ناتوانی شاخص در صعود به کانال بالاتر انتظارات نزولی را تقویت خواهد کرد.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *