چهارشنبه, 17 دی 1399

اخبار روز

ما را دنبال کنید

چرا روغن کمیاب شده است؟

۴:۲۲ ب٫ظ, ۱۷ دی ۱۳۹۹
قیمت روغن در بازار

دبیر کل کانون انجمن‌ صنایع غذایی ایران از کاهش ۴۰ درصدی واردات روغن در ۱۰ ماهه نخست امسال خبر می‌دهد و معتقد است برای تنظیم بازار شب عید، دولت ممکن است از دخایر استراتژیک استفاده کند.

بنا به اخبار منتشر شده شهروندان استان‌های بوشهر، خوزستان و فارس خبر داده‌اند که با کمبود روغن در بازار مواجه شده‌اند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که حالا فعالان بازار معتقدند که با تصمیم جدید مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰ احتمالا روغن احتکار شده است.

با این وجود دبیر کل کانون انجمن‌ صنایع غذایی ایران به وجه دیگری از این ماجرا اشاره می‌کند و می‌گوید که در ۱۰ ماهه امسال واردات روغن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است و ماهانه فقط حدود ۵۸ هزار تن روغن به بازار تزریق می‌شود.

کاوه زرگران به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد که کمبود روغن خام مشهود است. این نشان می‌دهد وضعیت واردات روغن خام خوب نیست.

این گفته در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش ابوالحسن خلیلی، رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفته بود: « کمبودی در بازار روغن وجود ندارد و انواع برندهای مختلف روغن در فروشگاه‌ها پیدا می‌شود. »

او تاکید داشت که با آن که نیاز هر ماه بازار ۱۳۰ هزار تن روغن است اما در آذر ماه ۴۰ هزار تن روغن مازاد تولید و توزیع شده است.»

دبیر کل کانون انجمن‌ صنایع غذایی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا کمبود روغن تا پایان سال جدی است؟ به تجارت‌نیوز گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران ذخایری دارد که با توزیع روغن به بازار می‎‌تواند نیاز بازار را تامین کند و ممکن است تا پایان سال برای تامین نیاز بازار از ذخایر استراتژیک استفاده کنیم.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *