شنبه, 6 شهریور 1400

اخبار روز

ما را دنبال کنید

​سود استخراج رمزارزها چقدر است؟

۴:۵۸ ب٫ظ, ۶ شهریور ۱۴۰۰
ریزش رمز ارزها

یک کارشناس محیط‌زیست با اشاره به اینکه تبعات آلودگی هوا سالیانه هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار بر نظام سلامت کشور تحمیل می‌کند، گفت: سود حاصل از استخراج رمزارزها در قبال خسارت‎های آینده آنها به محیط‎زیست چیزی نیست.
اظهارات مقامات وزارت نیرو در ماه‌های اخیر حاکی از آن است که استخراج ارزهای مجازی به عنوان یکی از عوامل اصلی خاموشی‌های گسترده و کمبود برق در کشور محسوب می‌شود. رضا اردکانیان وزیر نیروی دولت دوازدهم، روز یکشنبه ۹ خردادماه، در خصوص علت قطعی‌های مکرر برق در نشست علنی مجلس گفت: «جمع‌بندی کمیته مربوطه در شورای امنیت کشور و دبیرخانه شورای امنیت ملی بر این است که یکی از دو علت قطعی برق، افزایش دما و استخراج رمزارزها هستند.»

همچنین در پی تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت دوازدهم برای جلوگیری از بروز خاموشی‌های گسترده در بخش خانگی، تأمین برق برخی از صنایع تولیدی در اواسط تیرماه متوقف شد و به همین دلیل، بازار برخی از مواد اولیه همچون سیمان و فولاد دچار بی‌ثباتی شده و قیمت‌ها سر به فلک کشید. اما آیا تأثیر پیامدهای استخراج رمزارز بر زندگی روزمره مردم به وقوع این اتفاقات منحصر است؟

در همین رابطه برخی از کارشناسان حوزه محیط زیست معتقدند اگرچه استخراج ارزهای دیجیتال در حقیقت یک فعالیت اقتصادی محسوب می‌شود، اما فرآیند عملیاتی استخراج، تأثیرات منفی بر روی سلامت انسان در پی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد میزان تولید سالانه دی‌اکسید کربن برای استخراج بیت‌کوین، از کل دی‌اکسید کربن تولیدشده توسط برخی کشورهای توسعه‌یافته جهان بیشتر است.

سود استخراج رمزارز در برابر هزینه‌های آن چیزی نیست!

در همین زمینه داریوش گل‎علیزاده، معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرآنلاین با تأکید بر اثر منفی استخراج رمزارز بر محیط‌زیست بیان کرد: سود حاصل از استخراج رمزارزها در ابتدا ممکن است برای افراد زیاد به نظر برسد اما مسلماً این مقدار در برابر خسارت‎های آینده آن به محیط‎زیست رقمی نیست.

این کارشناس محیط‌زیست با اشاره به اینکه بر اساس برخی گزارش‌ها، خسارت ناشی از تبعات آلودگی هوا برای نظام بهداشت و درمان کشور سالانه حدود ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده می‎شود، تأکید کرد: قرار نیست در حوزه اقتصاد درآمدزایی داشته باشیم اما آسیب‌های بسیاری به محیط‎زیست وارده شده و در ادامه این زنجیره، ناچار به هزینه‌های چند برابری در بخش درمان و سلامت کشور باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کنار فعالیت رسمی برخی شرکت‌ها، بسیاری افراد به شکل قاچاق و در پوشش برخی واحدهای کشاورزی مانند گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و یا دامداری‌ها مشغول استخراج رمزارز هستند.

گل‎علیزاده در ادامه تشریح کرد: به‎دلیل نیاز ماینرها به مصرف برق و افزایش روزافزون استفاده از سوخت‎های فسیلی برای تولید برق، آلودگی هوا تشدید شده و با تداوم این وضعیت، بایستی در آینده چندین برابر درآمد ناشی از استخراج رمزارزها را در بخش درمان و سلامت هزینه کنیم.

احتمال کمبود گاز صنایع در زمستان در پی افزایش مصرف برق

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست تأکید کرد: مصرف بالای برق در مزارع استخراج رمزارز موجب افزایش نیاز کشور شده است، در همین شرایط عموم نیروگاه‌های کشور حرارتی بوده و با سوخت گاز و مایع فعالیت دارند. سوخت مایع در نیروگاه‌ها نیز شامل نفت و گاز و البته مازوت می‌شود.

گل‌علیزاده ادامه داد: با این وضعیت، در زمستان به‎دلیل افزایش گاز در مصارف خانگی قطعاً با کمبود گاز در صنایع روبه‌رو می‎شویم و ناچار از سوخت مازوت برای تولید برق بیشتر استفاده می‌شود. از این‌رو سال گذشته برای جلوگیری از اختلال در شبکه برق‌رسانی، با وجود مخالفت‌های سازمان محیط‌زیست از سوخت مازوت استفاده شد.

وی یادآور شد: سوخت مازوت به‎طور معمول حاوی مقادیری با درصدهای مختلف از گوگرد است که این عدد در کشور ما بالا بوده و در واقع ۳ تا ۴ درصد وزن حجمی مازوت، سولفور است. از سوی دیگر به دلیل اینکه نیروگاه‌های حرارتی کشور مجهز به تصفیه‌کننده نیستند، حجم زیادی گوگرد ناشی از سوخت مازوت وارد هوا شده و تبدیل به ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون می‎شوند که این امر باعث تشدید آلودگی‌ هوا در فصل زمستان می‌شود.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه پایه تولید انرژی کشور سوخت‌های فسیلی است، گفت: افزایش در استفاده از این سوخت‌ها سبب افزایش آلودگی هوا به‌ویژه در کلانشهرهای کشور می‌شود. از این‎رو اگر قرار است سیاست مبتنی بر حمایت ارزهای دیجیتال باشد باید به دنبال استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای نیروگاه‌ها باشیم.

چرا ایران به مهد استخراج رمزارز تبدیل شده است؟

گل‌علیزاده در خصوص برخی از گزارش‌های منتشر شده مبنی بر فعالیت برخی شرکت‌های خارجی در حوزه استخراج رمزارز در ایران گفت: برق ارزان‌قیمت در واقع بستری فراهم کرده تا برخی شرکت‌های خارجی هم در این راستا در کشور سرمایه‌گذاری کنند. انرژی ارزان فعالیت آنها را در حوزه ماینرها در ایران توجیه‎پذیر کرده است.

وی افزود: این در حالی است که نرخ انرژی در جهان بسیار بالا بوده و صرفه اقتصادی ندارد که افراد یا شرکت‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند، بنابراین اگر نرخ انرژی در کشور واقعی شود به‎طور قطع بسیاری از مزرعه‌های استخراج رمز ارز تعطیل می‎شوند.

ضرورت استفاده از منابع تجدیدپذیر برای تولید برق

این کارشناس حوزه محیط‌زیست با اشاره به مشکلات استفاده از انرژی‎های تجدیدپذیر اظهار کرد: بر اساس قوانین وزارت نیرو اگر فردی مبادرت به تولید انرژی تجدیدپذیر از نور خورشید یا باد کند، باید این برق را وارد شبکه کشور نموده و افراد نمی‎توانند به‎طور مستقیم برق را تولید و به مصرف برسانند.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه وزارت نیرو باید در این باره بازنگری داشته باشد، گفت: با اصلاح قوانین بسیاری از ماینرها به سوی نیروگاه‎های کوچک مقیاس می‎روند که البته پایه سوخت این نیروگاه‎ها گاز است که باز هم آلاینده خواهند بود.

گل‎علیزاده با اشاره به قانون هوای پاک گفت: بر اساس قانون هوای پاک وزارت نیرو مکلف است تا ۳۰ درصد از توسعه برق خود را از محل انرژی‎های تجدیدپذیر تأمین کند.

این کارشناس حوزه محیط‌زیست یادآور شد: ایران در حوزه انرژی‎های تجدیدپذیر ظرفیت بسیار بالایی دارد و می‎تواند در این زمینه هاب ‌منطقه شود. بر اساس جغرافیا و مشخصات آب و هوایی ما رتبه یک را در حوزه انرژی خورشیدی در اختیار داریم.

پربیننده ها

حاشیه ها

ورزشی

عکس خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *